معتادان

آغاز برنامۀ جمع‌آوری بیش از ۵۰۰ معتاد از خیابان‌های شهر هرات

عاطفه غفوری

29 July 2020

در شب و روزهایی که نگرانی از شیوع موج دوم ویروس کرونا در هرات در حال شدت گرفتن است، پارک‌ها و ویرانه‌های اطراف شهر، به مرکزهای تجمع معتادانی بدل شده است که نه سرپناهی برای زنده‌گی دارند و نه غذایی برای خوردن. مردان و زنان بی‌شماری که به دلیل وابسته‌گیِ شدید به مواد مخدر یا از خانه‌های‌شان رانده شده‌ و یا پُل‌های مسیر بازگشت به خانه را شکسته‌اند.

اکنون ریاست صحت عامۀ ولایت هرات می‌گوید که پناه‌‌گاه‌های کنونی معتادان در هرات به دلیل تجمع بیش از حد و احتمال سرایت کرونا در میان این افراد، دیگر برای آنان امن نیست. عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامۀ می‌گوید که برنامۀ جمع‌آوری معتادان بی‌خانمان در هرات امروز (چهارشنبه، هشتم اسد) آغاز شده است. آقای تمنا می‌افزاید که بر اساس این برنامه ۵۱۰ تن از معتادان مواد مخدر که در پارک‌ها و ویرانه‌های اطراف شهر روز را شب می‌کنند به کمپ‌ ترک اعتیاد منتقل خواهند شد.

رییس صحت عامۀ ولایت هرات خاطرنشان می‌سازد که بر اساس این برنامه غذا، لباس و سایر نیازهای اولیۀ این افراد در جریان شش ماه آینده تأمین خواهد شد، اما ترک مواد مخدر بخشی از این برنامه نیست. هدف از راه‌اندازی این برنامه جلوگیری از سرایت ویروس کرونا در میان معتادان خوانده شده است. آقای تمنا اما تأکید می‌کند، در صورتی که این افراد در جریان این مدت به ترک مواد مخدر علاقه‌مند شوند، به آنان کمک بیش‌تری صورت خواهد گرفت.

همزمان با این، رییس اتحادیۀ کمپ‌های ترک اعتیاد در هرات می‌گوید که دست‌کم ده مرکز ترک اعتیاد در این ولایت، مسوولیت مراقبت از این شمار معتادان را بر عهده خواهند داشت. نوراحمد عرب خاطرنشان می‌سازد که مراکز ترک اعتیاد هرات موافقت کرده‌اند تا هزینه‌های درمانی و ترک اعتیاد این افراد را به صورت داوطلبانه بر عهده بگیرند؛ اقدامی که با استقبال مسوولان ریاست صحت عامه در ولایت هرات روبه‌رو شده است.

حدود سه ماه پیش نیز در پی اوج‌گیری شیوع ویروس کرونا در هرات، ریاست صحت عامۀ این ولایت بیش از ۳۰۰ معتاد بی‌سرپناه را از این شهر جمع‌آوری کرد. مسوولان این ریاست می‌پذیرند که با توجه به آمار بلند اعتیاد در هرات، این اقدام‌ آنان تأثیر چندانی برای کاهش اعتیاد و درمان افراد وابسته به مواد مخدر نخواهد گذاشت.

این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی، هم‌اکنون در هرات بیش از هفتاد هزار تن به مواد مخدر معتاد هستند. معتادانی که بخش بزرگی از آنان اعتیاد را همانند سوغاتی شوم از ایران با خود به کشور آورده‌اند.