شبرغان

آغاز کار پروژۀ زیبایی شهر شبرغان

مسوولان شهرداری شبرغان می‌گویند که فاز نخست کار کانکریت‌ریزی کناره‌های جاده در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان آغاز شده است. به گفتۀ آنان هدف از کانکریت‌ریزی دو طرف سرک عمومی شهر شبرغان، تزیین و یا زیباسازی شهر شبرغان است.

محمد حسین صالح، شهردار شبرغان امروز (دوشنبه، ششم اسد) در صبحت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «شهرداری شبرغان تصمیم گرفته است که پس از این به جای ساخت مارکیت‌های بازرگانی به زیبایی شهر شبرغان توجه بیش‌تری به خرج دهد.» به گفتۀ آقای صالح، کار فاز نخست تزیین شهر شبرغان با کانکریت‌ریزی گوشه‌های جاده و پیاده‌روها آغاز شده است. او اضافه می‌کند که هزینۀ فاز نخست این پروژه به ارزش هژده‌ونیم میلیون افغانی برآورد شده است. به گفتۀ محمد حسین صالح، فاز دوم پروژۀ زیبایی شهر شبرغان بر می‌گردد به نصب چراغ‌های برقی در اطراف جاده که هزینۀ آن هفده میلیون افغانی پیش‌بینی شده است.

شهردار شبرغان می‌افزاید که در وضعیت کرونا و بی‌کاری، 150 تن نیز به عنوان کارگر شامل پروژۀ زیبایی شهر شبرغان شده‌اند. به سخن او، 50 تن دیگر نیز به زودی شامل کار خواهند شد. آقای صالح می‌گوید که ادارۀ شهرداری تا دو ماه آینده شبرغان را به یک شهر زیبا، دیدنی و نمونه تبدیل خواهد کرد.

در همین‌حال، ذبیح‌الله نظری، فعال جامعۀ مدنی در شهر شبرغان می‌گوید: «در گذشته شهرداری شبرغان مصروف ساخت مارکیت‌های بازرگانی بود که حالا برنامه‌اش را تغییر داده است و بالای تطبیق برنامۀ زیبایی شهر کار می‌کند.» او می‌افزاید که شماری از اعضای فعال جامعۀ مدنی در ولایت جوزجان از چگونه‌گی تطبیق پروژۀ زیبایی شهر شبرغان نظارت دارند. به باور آقای نظری، کانکریت‌ریزی و نصب چراغ‌های تزیینی برقی از نیازمندی‌های اساسی برای شهر شبرغان به شمار می‌رود.

این در حالی‌ است که چندی پیش شماری از فعالان مدنی در ولایت جوزجان از تخریب یک کیلومتر سرک تازه ساخته شده در شهر شبرغان از سوی دکان‌داران شکایت داشتند. بر اساس گزارش شهرداری شبرغان با دکان‌دارانی که در تخریب جاده دخیل بوده‌اند، برخورد قانونی صورت گرفته است.

مسوولان شهرداری شبرغان می‌گویند که اکنون شهر شبرغان 17 کیلومتر سرک اسفالت‌ریزی شده دارد و در آیندۀ نزدیک 35 کیلومتر سرک دیگر نیز در داخل شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان قیرریزی خواهد شد.