دم قول

اعتراض باشنده‌گان شهر میمنه: «ما آب می‌خواهیم»

شماری از باشنده‌گان شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب در یک راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز زیر عنوان «ما آب می‌خواهم»  نسبت به نبود آب آشامیدنی در مرکز این شهر دست به اعتراض زدند. معترضان برای ساعاتی مسیر شاهراه نمبر یک میمنه – بلخ را به روی ترافیک بستند. آنان می‌گویند که بیش از شش هزار خانواده در ناحیۀ اول و منطقۀ «دم‌قول» در شهر میمنه زنده‌گی می‌کنند، اما به آب آشامیدنی دسترسی ندارند. آنان می‌گویند که تحمل گرمای تابستان در نبود آب برای آنان دشوار است و مسوولان محلی باید دست به کار شوند.

رحمت‌الله عزیزی، یکی از این معترضان می‌گوید: «در ساحۀ دم‌قول بیش‌تر بی‌جاشده‌گان داخلی زنده‌گی می‌کنند که از سوی دولت هیچ توجهی به آنان نشده است.» به گفتۀ او، هفت سال پیش در منطقۀ آنان یک حلقه چاه از سوی یکی از موسسه‌های خارجی حفر شده بود که حالا قابل استفاده نیست.

همچنان نبی‌الله، باشندۀ دیگری شهر میمنه می‌گوید که آنان آب آشامیدنی را از داخل شهر میمنه خریداری می‌کنند و با استفاده از سه‌چرخ آن را به ساحۀ دم‌قول (ناحقه) انتقال می‌دهند. به باور او، دیگر مردم توان خرید آب را ندارند. به گفتۀ او، باشنده‌گان این منطقه روزانه بین 50 تا 100 افغانی را برای خرید آب آشامیدنی می‌پردازند.

در همین حال، عبدالمقیم راسخ، معاون مقام ولایت فاریاب به رسانه‌ها می‌گوید که به مسوولان ادارۀ آب‌رسانی هدایت داده است که روزانه دو تانکر آب آشامیدنی به ظرفیت 30 هراز لیتر را به ساحۀ دم‌قول شهر میمنه انتقال بدهند. آقای راسخ می‌افزاید که در نشست بعدی حفر چاه در ساحه دم‌قول نیز حل خواهد شد.