نشست ژنوا

اعلامیۀ پایانی کنفرانس‌ ژنوا؛ آتش‌بس فوری و فراگیر در افغانستان برقرار شود

neshananews

25 November 2020

نماینده‌گان 66 کشور و 32 سازمان بین‌المللی در کنفرانس بین‌المللی ژنوا دربارۀ افغانستان با نشر اعلامیۀ مشترکی از روند صلح و توسعۀ اقتصادی در افغانستان حمایت کرده و خواهان برقراری آتش‌بس فوری و فراگیر در این کشور شدند.

در اعلامیۀ پایانی این کنفرانس که امروز (چهارشنبه، پنجم قوس) از سوی وزارت امور خارجۀ کشور نشر شد، در نوزده ماده بر تأمین آتش‌بس فوری، تأمین ثبات، منع استفادۀ گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان، مبارزه با مواد مخدر، تداوم دموکراسی و حفظ حقوق و ارزش‌های نوزده سال پسین در نظام سیاسی پس از صلح در این کشور، تأکید شده است.

بر اساس این اعلامیه، اشتراک‌کننده‌گان نشست ژنوا از شرایط امنیتی افغانستان و تداوم سطح بالای خشونت‌ها به ویژه تلفات گستردۀ غیرنظامیان در این کشور ابراز نگرانی کرده و روی برقراری فوری آتش‌بس فراگیر تأکید کرده‌اند. اشتراک‌کننده‌گان این نشست از خواست مردم افغانستان برای تأمین صلح به شرط پابندی دولت به تعهدات بین‌المللی، حفظ حقوق و ارزش‌های شهروندی و تداوم نظام دموکراتیک اعلام حمایت کرده‌اند. بر اساس این اعلامیه، آزادی بیان، حقوق زنان و اقلیت‌ها و جامعۀ مدنی در روند صلح باید محافظت شود.

اعلامیه همچنان به تهدید تروریسم در افغانستان از جمله فعالیت گروه‌های تروریستی داعش و القاعده در این کشور پرداخته است. بر اساس این اعلامیه، این گروه‌ها نباید از خاک افغانستان تهدیدی علیه جامعۀ جهانی ایجاد کنند و طالبان ضمن قطع روابط خود با این گروه‌ها، نباید از آنان در ساحات دیگری حمایت کنند.

اعلامیۀ نشست ژنوا تأکید می‌ورزد که به منظور مبارزۀ موثر با تروریسم و حفظ دستاوردهای مردم افغانستان در روند صلح، ساختارهایی که در جریان نوزده سال گذشته در این کشور ایجاد شده‌اند، از جمله نهادهای امنیتی باید بیش از پیش تقویت شوند و جامعۀ جهانی به تقویت این نهاد‌ها متعهد است.

همچنان به طرح اتصال منطقه‌یی به عنوان زیربنای توسعۀ اقتصادی افغانستان در این اعلامیه اشاره شده است. بر این اساس، جامعۀ جهانی از طرح اتصال منطقه‌یی حمایت می‌کند و این طرح را راهکاری برای توسعۀ اقتصادی افغانستان تلقی می‌کند. مبارزۀ جدی با مواد مخدر و اقتصاد جرمی، بازگشت داوطلبانۀ مهاجران به کشور و تداوم کمک‌های بشردوستانه به هدف مقابله با پیامدهای ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و تغییر اقلیم بخش‌های دیگری اعلامیۀ پایانی نشست ژنوا را شکل می‌دهند.

گفتنی است که کنفرانس بین‌المللی ژنوا در مورد افغانستان روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (سوم و چهارم قوس) در شهر ژنوای سویس برگزار شد. بیشتر اشتراک‌کننده‌گان این نشست به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکل ویدیوکنفرانس حضور یافتند. اشتراک‌کننده‌گان این نشست بین‌المللی تعهد کرده‌اند که بیش از 12 میلیارد دالر امریکایی را به صورت مشروط تا سال 2024 در اختیار دولت افغانستان قرار خواهند داد.