گرزیوان

افزایش تحرکات طالبان در دو روز گذشته در شمال

محمدجان آریا

09 August 2020

مسوولان ارتش در شمال کشور می‌گویند که نیروهای امنیتی در دو روز گذشته دست‌کم شش حملۀ تهاجمی گروه طالبان را در ساحۀ زیر مسوولیت قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت‌های فاریاب، جوزجان، سرپل و بلخ عقب زده‌اند. به گفتۀ آنان، در جریان برگزاری لویه‌جرگۀ مشورتی صلح در کابل و رای‌زنی شرکت‌کننده‌گان در مورد رهایی 400 زندانی طالبان، حمله‌های تهاجمی جنگ‌جویان این گروه در شمال کشور افزایش یافته بود.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «تحرکات طالبان در جریان نشست‌ لویه‌جرگه نسبت به روزهای گذشته شدت یافته بود.» به گفتۀ آقای رضایی، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور پس از آغاز نشست جرگۀ مشورتی صلح، حمله‎های متعددی طالبان را  عقب زده‌اند. او اضافه می‌کند که حمله‌های طالبان پیش از نشست لویه‌جرگه به این پیمانه نبوده است.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گوید که گروه طالبان دیروز (یک‌شنبه، هژدهم اسد) گردهمایی را در روستای وزیرآباد ولسوالی بلخ به خاطر حمله بر موقعیت‌های نیروهای امنیتی ترتیب داده بودند، اما با مقاومت نیروهای امنیتی و نیروهای هوایی ارتش مواجه شدند.

آقای رضایی می‌افزاید که در ۲۴ ساعت گذشته پنج حملۀ طالبان بر پاسگاه‌های امنیتی در ولایت‌های فاریاب، جوزجان، بلخ و سرپل عقب زده شده است. به سخن آقای رضایی، در دو روز گذشته در رویدادهای جداگانه نوزده جنگ‌جوی طالبان به شمول یک تک‌تیرانداز آنان در شمال کشور کشته شده و دوازده جنگ‌جوی دیگر آنان زخمی شده‌اند.

محمدحنیف رضایی همچنان علاوه می‌کند که در جریان درگیری‌های مسلحانه در دو روز گذشته یک فرمانده نیروهای خیزش‌ مردمی در ولسوالی شولگره و یک سرباز نیروهای امنیتی در ولسوالی بلخ ولایت بلخ جان باخته‌اند. مسوولان امنیتی در شمال کشور می‌گویند که طالبان با وجود حمله‌های تهاجمی متعدد هیچ دستاوردی نداشته‌اند. گروه طالبان تاکنون در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

این در حالی است که لویه‌جرگۀ مشورتی صلح در هفدهم اسد در کابل آغاز و امروز نوزدهم اسد پایان یافت. این جرگۀ بزرگ به منظور روشن شدن سرنوشت 400 زندانی طالبان برگزار شده بود. شرکت‌کننده‌گان این جرگه با صدور قطع‌نامۀ 25 ماده‌یی مشورت دادند که این زندانیان باید به منظور آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و نهادینه شدن صلح در کشور آزاد شوند.