مکتب

بازگشایی مکتب‌ها در هرات و نگرانی از شیوع دوبارۀ ویروس کرونا در میان دانش‌آموزان

عاطفه غفوری

07 September 2020

هفده روز پس از بازگشایی مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی در هرات، تردیدها نسبت به شیوع دوبارۀ ویروس کرونا در میان دانش‌آموزان شدت گرفته است. ریاست معارف این ولایت می‌گوید که از آغاز بازگشایی مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی در هرات، روزانه دست‌کم سه مورد مشکوک ابتلای دانش‌آموزان و استادان به ویروس کرونا به این اداره گزارش می‌شود.

ذکریا رحیمی، رییس معارف ولایت هرات می‌گوید که تنها در دو روز گذشته گزارش شده است که بیش از ۳۰ دانش‌‌آموز و آموزگار مشکوک به ابتلای ویروس کرونا هستند و برای آزمایش به بخش‌های درمانی معرفی شده‌اند.

دروازۀ مکتب‌های دولتی و خصوصی هفده روز پیش در اول ماه سنبله دوباره به روی دانش‌آموزان گشوده شد. از این پیش مکتب‌ها و نادهای آموزشی حدود پنج ماه تعطیلی را به دلیل شیوع گستردۀ ویروس کرونا در کشور سپری کرده‌اند. بر اساس طرح بازگشایی مکتب‌ها از سوی وزارت معارف، صنف‌های یازدهم و دوازدهم مکتب‌های دولتی و صنف‌های اول تا دوازدهم مکتب‌های خصوصی اجازۀ فعالیت دریافت کرده‌اند. اما این وزارت تأکید کرده است که مسوولان مکتب‌ها موظف‌اند که همۀ کارشیوه‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را برای پیش‌گیری از شیوع کرونا در میان دانش‌آموزان رعایت کنند.

حالا احتمال شیوع و همه‌گیری دوبارۀ ویروس کرونا در هرات، نگرانی‌های شهروندان و خانواده‌های دانش‌آموزان را شدت بخشیده است. فریداحمد عظیمی، پدر یکی از دانش‌آموزان یک مکتب خصوصی در هرات می‌گوید که نگران است تنها فرزند او به دلیل سهل‌انگاری مسوولان به ویروس کرونا مبتلا شود. آقای عظیمی می‌افزاید که در مکتبی که فرزندش درس می‌خواند هیچ یکی از کارشیوه‌های بهداشتی رعایت نمی‌شوند. این باشندۀ هرات خاطرنشان می‌سازد که مجبور است برای جلوگیری از عقب‌مانده‌گی تحصیلی فرزندش، خطر ابتلای او و خانواده را به جان بخرد.

بر اساس بررسی‌های ریاست صحت عامه در ولایت هرات، بیش‌ از ۳۸ درصد از باشنده‌گان هرات ابتلا به ویروس کرونا را پشت سر گذاشته‌اند. این ریاست نگران این است که موج دوم ویروس کرونا در هرات جان دست‌کم 62 درصد دیگری از باشنده‌گان این ولایت را تاکنون این بیماری را تجربه نکرده‌اند با خطر مواجه سازد.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت عامۀ هرات می‌گوید که روزانه تیم‌های صحی این ریاست به بیش‌تر مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی خصوصی سر می‌زنند و از رعایت نکات بهداشتی با حساسیت تمام نظارت می‌کنند. آقای شیرزی خاطرنشان می‌سازد که در روزهای اخیر دو مکتب خصوصی و یک مکتب دولتی در هرات به دلیل عدم رعایت کارشیوۀ بهداشتی با اخطار جدی آنان مواجه شده‌اند. به گفتۀ آقای شیرزی، اگر شیوع کرونا در مکتب‌های هرات به نگرانی‌ها از همه‌گیری دوبارۀ این ویروس در این ولایت دامن بزند، این ریاست همۀ گزینه‌های لازم را برای کنترل کرونا در نظر خواهد گرفت.

تاکنون مشخص نیست که نتیجۀ آزمایش موارد مشکوکِ ابتلای دانش‌آموزان و آموزگاران مکتب‌های هرات به کرونا چه خواهد شد، اما در صورت ثبت موارد مثبت در این نهادهای آموزشی، به احتمال زیاد تبعات سنگینی برای مردم این شهر به دنبال خواهد داشت.

با وجود این که ریاست صحت عامۀ هرات ادعا دارد که بیش از ۳۸ درصد از باشنده‌گان هرات ویروس کرونا را پشت سر گذاشته‌اند، اما از آغاز شیوع این ویروس در هرات تاکنون نتیجۀ آزمایش 6 هزار و 155 تن به صورت رسمی مثبت اعلان شده است. از این میان ۲۳۵ تن جان باخته‌اند و بیش از 5 هزار و 600 تن دیگر دوباره بهبود یافته‌اند.