119065317_1116384508757614_6920595942693037987_n

برگزاری نمایش دیوارنگاری و نقاشی برای صلح در ولایت سرپل

محمدجان آریا

10 September 2020

شماری از کنش‌گران مدنی و فعالان رسانه‌یی در شهر سرپل، مرکز این ولایت برنامۀ نمایش دیوارنگاری و نقاشی برای صلح را برگزاری کردند. برگزارکننده‌گان این نمایش می‌گویند که هدف از این اقدام، پیام‌رسانی صلح از نشانی مردم افغانستان به جنگ‌جویان طالبان است. این برنام از از سوی مرکز رسانه‌یی «باور» در ولایت سرپل راه‌اندازی شده است.

 صلاح‌الدین چریک‌زاده، معاون اجتماعی مقام ولایت سرپل توضیح می‌دهد که دیوارنگاری‌ و نقاشی تأثیر مستقیم روی ذهن، اندیشه و روان آدم‌ها دارد. به باور او، دیوارنگاری می‌تواند شهروندان را به پذیرش صلح بیشتر آماده بسازد. او ابراز امیدواری می‌کند که دیوارنگاری صلح بالای جنگ‌جویان طالبان نیز اثر بگذارد و آنان هرچه زودتر وارد مذاکره با هیأت دولت افغانستان شوند.

همچنان محمد یونس نعیمی، نمایندۀ مرکز رسانه‌یی باور در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «ما به عنوان فعالان رسانه‌یی تلاش داریم تا از طریق نقاشی، پیام صلح و آشتی را برای طالبان برسانیم.» او اضافه می‌کند که مرکز رسانه‌یی باور تلاش کرده است تا نقاشی‌ها و دیوارنگاری‌های عامه‌‎پسند و مرتبط به صلح را در شهر سرپل به اجرا بگذارد.

در همین حال، آتیلا نوری، یکی از فعالان مدنی در ولایت سرپل می‌گوید که باشنده‌گان این ولایت به جای جنگ، گزینۀ صلح را انتخاب کرده‌اند. به باور آقای نوری، دیوارنگاری‌ها و نقاشی‌ها به عنوان نماد صلح‌خواهی در دیوارهای شهر سرپل نقش بسته‌اند. او ابراز امیدواری می‌کند که روزی نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان مانند این نقاشی‌ها در کنار هم قرار بگیرند.

شماری از باشنده‌گان ولایت سرپل که در این نمایش دیوارنگاری شرکت کرده‌اند نیز از جنگ‌جویان طالبان و گروه‌های مسلح دیگر می‌خواهند که به ساختمان‌های مردمی مانند: مکتب، کلنیک و سرک آسیب نرسانند. نورمحمد رحیمی، باشندۀ ولایت سرپل می‌گوید که متأسفانه در یک ماه اخیر شاهراه نمبر یک سرپل – جوزجان به شدت ناامن شده است. به سخن او ، سه قسمتی از این شاهراه بر اثر ماین‌گذاری‌های جنگ‌جویان طالبان تخریب شده است. همچنان غلام سخی فروتن، خبرنگار در ولایت سرپل خاطرنشان می‌سازد که همۀ آماده‌گی‌ها برای آمدن صلح در کشور گرفته شده است. او ابراز می‌دارد که باشنده‌گان این ولایت همانند سایر شهروندان دیگر کشور از جنگ خسته شده‌اند و خواهان صلح هستند.

این در حالی است که مرکز رسانه‌یی باور از یک هفته به این‌سو برنامه‌های نمایش دیوارنگاری و نقاشی را به حمایت از صلح در ولایت‌های شمال و شمال‌شرق کشور آغاز کرده است. منظور از این نمایش‌ها بلند بردن سطح آگاهی مردم و تشویق آنان به صلح عنوان شده است.