اعتراض در فاریاب

راهپیمایی هواداران حزب جنبش ملی در فاریاب وارد سومین روز شد

neshananews

17 May 2021

گردهمایی و راهپیمایی اعتراضی هواداران حزب جنبش ملی در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب وارد سومین روز شده است. شماری از هواداران حزب جنبش ملی پس‌ از آن گردهمایی را در اعتراض به معرفی محمد داوود لغمانی در شهر میمنه راه‌اندازی کردند که قرار بود آقای لغمانی به ‌عنوان والی فاریاب معرفی شود. معترضان خواهان لغو مراسم معرفی محمد داوود لغمانی به ‌عنوان والی فاریاب هستند. آنان یک راهپیمایی گسترده‌یی را در برابر ساختمان ادارۀ ارگان‌های محلی ره راه ‌انداخته‌اند. این گردهمایی اعتراضی در روز سوم عید آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون نخست شورای عالی مصالحۀ ملی در برگۀ فیس‌بوکش نگاشته است که خیمۀ تحصن معترضان در این ولایت تا زمانی پابرجا خواهد ماند که این موضوع حل شود. آقای فرهمند پیش ‌از این نیز نوشته بود که ارگ را معرفی آقای لغمانی به عنوان والی فاریاب، آرامش نسبی باشنده‌گان شهر میمنه را برهم زده است.

با این حال، نادر سعیدی، عضو شورای ولایتی فاریاب به خبرگزاری نشانه می‌گوید که از سه روز به این‌سو دروازۀ ساختمان مقام ولایت فاریاب از سوی هواداران حزب جنبش ملی مسدود ‌شده است. آقای سعیدی اضافه می‌کند که شماری از معترضان خیمۀ تحصن را در برابر ساختمان مقام ولایت فاریاب برپا کرده‌اند. به سخن آقای سعیدی، در حال حاضر محمد داوود لغمانی در قرارگاه لوای اول ارتش در شهر میمنه حضور دارد. او علاوه می‌کند که میانجی‌گری بزرگان و عالمان دین میان معترضان و محمد داوود لغمانی تاکنون به نتیجه نرسیده است.

این عضوی شورای ولایتی فاریاب از بالا گرفتن تنش‌ها در روز سوم تظاهرات نگران است. او علاوه می‌کند که دولت باید هر چه زود این مشکل را حل کند. گفته می‌شود که بازارهای شهر میمنه برای امروز بسته هستند و شهر تعطیل است.

از سوی دیگری، احسان‌الله قویانچ، رییس جوانان حزب جنبش ملی و یکی از معترضان می‌گوید که دولت به خواست آنان توجه نمی‌کند. آقای قویانچ خاطرنشان می‌سازد که بر اساس تفاهم‌نامۀ دستۀ انتخاباتی «دولت‌ساز» و «ثبات و همگرایی» والی فاریاب باید با رأی اکثریت باشنده‌گان این ولایت برگزیده شود. آقای قویانچ اشاره می‌کند که مارشال عبدالرشید دوستم به آنان گفته است که تا زمانی که این تنش حل نشود، در کنار معترضان بیستند.

همچنان مارشال عبدالرشید دوستم در یک نوار صوتی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، از هواداران حزب جنبش ملی خواسته است که به اعتراض‌شان ادامه دهند.

در همین حال، جاوید بیدار، سخنگوی مقام ولایت فاریاب نیز تأیید می‌کند که معترضان درب ساختمان مقام ولایت فاریاب را بسته‌اند.

این در حالی است که محمد کریم یورش، سخنگوی فرماندهی پولیس فاریاب می‌گوید که امنیت معترضان از سوی پولیس تأمین شده است. آقای یورش خاطرنشان می‌سازد که شرکت‌کننده‌گان این راهپیمایی سه روز پیش مکتوبی را جهت تأمین امنیت گردهمایی‌ و تظاهرات به پولیس فرستاده بودند.

پیش ‌از این نیز شماری از باشنده‌گان شهر میمنه در یک راهپیمایی بزرگی اعتراض‌شان را نسبت بر برکناری نقیب‌الله فایق، والی پیشین فاریاب و معرفی محمد داوود لغمانی به عنوان والی جدید این ولایت اعلام کردند. در پی این راهپیمایی اعتراضی شمیم کتوازی، رییس ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی به فاریاب آمد و تأکید کرد که در صورت ملاحظۀ سیاسیون او حاضر است با همۀ طرف‌ها به تفاهم برسد.

از آغاز تظاهرات تاکنون ارگ ریاست جمهوری و ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی در پیوند به سخنان مارشال عبدالرشید دوستم، عنایت‌الله بابر فرهمند و رویداد فاریاب ابراز نظری نکرده‌اند.