هرات

معاون والی هرات: جرایم جنایی در حال کاهش است

عاطفه غفوری

08 August 2020

مسوولان محلی در ولایت هرات می‌گویند که ادامۀ موفقیت‌های نیروهای امنیتی در برابر مخالفان مسلح دولت به کاهش ناامنی‌های این ولایت منجر شده است.

غلام داوود هاشمی، معاون والی هرات امروز (شنبه، هژدهم اسد) در یک نشست خبری در ادارۀ امنیت ملی این ولایت از کاهش رویدادهای امنیتی در ماه‌های اخیر در هرات خبر می‌دهد. آقای هاشمی می‌گوید که از آغاز سال روان خورشیدی نیروهای امنیت ملی هرات موفق شده‌اند تا دست‌کم ۲۱۹ تن را در پیوند به جرایم مختلف امنیتی بازداشت کنند.

آقای هاشمی می‌افزاید که این افراد در پیوند به جرایمی مانند رویدادهای تروریستی، آدم‌ربایی، جرایم اقتصادی و سرقت‌های مسلحانه از سوی نیروهای امنیت ملی هرات بازداشت شده‌اند. به گفتۀ او، افزون بر این، سربازان امنیت ملی هرات موفق شده‌اند در جریان این مدت، ده‌ها میل سلاح غیرقانونی را نیز کشف و ضبط کنند.

معاون والی هرات همچنان از کشف و خنثاسازی بیش از ۷۵ حلقه ماین در هرات خبر می‌دهد که به سخن او، به منظور کشتار نیروهای امنیتی و افراد ملکی در بخش‌های مختلف این ولایت جابه‌جا شده بودند. معاون والی هرات خاطرنشان می‌سازد که با ادامۀ عملیات نیروهای امنیتی در بخش‌هایی از هرات، تلاش‌ها برای بازگشت امنیت به این شهر نتیجۀ مثبت داده است.

فعالان مدنی هرات اما این گفته‌های مسوولان محلی را رد می‌کنند. سیداشرف سادات از فعالان مدنی در هرات می‌گوید که دستاوردهای نیروهای امنیتی، در تغییر وضعیت امنیتی هرات کم‌رنگ بوده است. او از ادامۀ سرقت‌های مسلحانه، آدم‌ربایی‌ها و افزایش حمله‌های طالبان در مناطق مختلف هرات به عنوان مهم‌ترین چالش‌ امنیتی در این ولایت یاد می‌کند.

ادارۀ محلی هرات در حالی از کنترل اوضاع امنیتی این شهر خبر می‌دهد که هنوز هم سرقت‌های مسلحانه و حمله‌های تروریستی گروه‌های وابسته به طالبان، نارضایتی‌های شدید مردم را به همراه دارد. هرچند ادارۀ محلی هرات حدود یک ماه پیش  از تطبیق طرح میثاق امنیتی برای تأمین امنیت این شهر خبر داده است، اما تاکنون خبری از اجرای این طرح نیست.