ویروس کرونا

موج دوم کرونا در هرات؛ شمار موارد مشکوک این ویروس در حال افزایش است

عاطفه غفوری

06 August 2020

به نظر می‌رسد که خوش‌خیالی شهروندان از کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا، دید و بازدید‌های روزهای عید و کاهش محدودیت‌های ویژۀ قرنطینه در هرات سرعت رسیدن موج دوم کرونا به این ولایت را افزایش داده است. آمار موارد مشکوک به کرونا در هرات پس از روزهای عید نشان می‌دهد که گراف شیوع این بیماری بار دیگر روند صعودی را می‌پیماید. شمار زیادی از باشنده‌گان هرات در روزهای عید قربان با نادیده گرفتن توصیه‌های پزشکی سرگرم دید و بازدیدهای معمول عید بودند.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت عامه در ولایت هرات می‌گوید که آمار مبتلایان ویروس کرونا در روزهای پسین نشان می‌دهد که کاهش محدودیت‌ها و بی‌اعتنایی مردم نسبت به گسترش ویروس کرونا در جامعه، شمار موارد مثبت این ویروس را در هرات افزایش داده است. آقای شیرزی می‌افزاید که با پایان یافتن روزهای عید، روزانه دست کم ۵۰۰ مورد مشکوک از ابتلا به ویروس کرونا در مرکزهای صحی ثبت می‌شوند. او همچنان خاطرنشان می‌سازد که نتیجۀ آزمایش پنجاه درصد از نمونه‌هایی که به آزمایشگاه‌های «کووید ۱۹» هرات فرستاده شده، مثبت بوده‌اند.

این رقم افزایش نگران‌کنندۀ موارد ابتلا به بیماری کرونا را در هرات نشان می‌دهد. پیش از این شمار موارد مثبت نمونه‌های مشکوک کرونا در هرات به حدود ۳۰ درصد می‌رسید. ادارۀ هرات آمبولانس که مسوولیت انتقال بیماران مبتلا به ویروس کرونا را از خانه‌ها به مرکزهای درمانی بر عهده دارد نیز از گسترش دوبارۀ این ویروس در هرات خبر می‌دهد. محمد ابراهیم محمدی، رییس هرات آمبولانس می‌گوید که پس از روزهای عید، کارمندان این اداره بیماران بیش‌تری را به مرکزهای درمانی ویژۀ مبتلایان ویروس کرونا انتقال داده‌اند. آقای محمدی می‌افزاید که به نظر می‌رسد که موج دوم کرونا در هرات در حال شکل‌گیری است.

هرچند باشنده‌گان هرات هنوز هم نسبت به شیوع دوبارۀ ویروس کرونا بی‌تفاوت هستند، اما شورای ولایتی هرات در سراسیمه‌گی قرار دارد. اعضای این شورا می‌گویند که موج دوم کرونا ممکن افراد بیش‌تری را در هرات به کام مرگ بکشاند. کبیر ایثار، عضو شورای ولایتی هرات بر بازگشت محدودیت‌ها و برقراری وضعیت قرنطینه در این شهر تأکید می‌کند. همچنان نوراحمد حیدری، عضو دیگری این شورا افزایش موارد مشکوک به ویروس کرونا در هرات را ناشی از کم‌کاری مسوولان دولتی می‌داند. او می‌افزاید که دولت باید دوباره تدابیر و محدودیت‌های ویژۀ کرونا را در هرات روی دست بگیرد.

در این میان شماری از باشنده‌گان هرات که موج نخست شیوع ویروس کرونا را تجربه کرده‌اند، از مردم و مسوولان نهادهای مربوطه می‌خواهند تا موارد بهداشتی را رعایت کنند. جواد عظیمی، باشندۀ هرات یک ماه پیش بر این بیماری غلبه کرده است. او می‌گوید که نباید گذاشت بی‌خبری شماری از مردم و کم‌کاری مسوولان جان‌های بیش‌تری را در هرات بگیرد. آقای عظیمی بر ضرورت پیاده‌سازی برنامه‌های دقیق برای کنترل موج دوم کرونا در هرات تأکید می‌کند.

صدای پای موج دوم ویروس کرونا در حالی پشت دروازۀ خانه‌های باشنده‌گان هرات به گوش می‌رسد که تاکنون نزدیک به 5هزار و 700 نفر در این ولایت مبتلا شدن به ویروس کرونا را تجربه کرده‌اند. بر اساس آمارهای رسمی از این میان ۱۷۶ تن جان باخته است.

مسوولان ریاست صحت عامه می‌گویند که تنها در چهار روز پس از عید قربان 61 مورد مثبت ویروس کرونا در این ولایت به ثبت رسیده است. در این مدت پنج بیمار بر اثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند. داکتر محمد ابراهیم بسیم از چهره‌های شاخص مبارزه با ویروس «کووید ۱۹» در هرات یکی از قربانیانی است که در پی ابتلای دوباره به این ویروس جان باخته است.