شبرغان

میزان تلفات ملکی برخاسته از برخورد با ماین‌های کنار جاده‌یی در جوزجان افزایش یافته است

مسوولان محلی در ولایت جوزجان از افزایش میزان تلفات افراد ملکی بر اثر انفجار ماین‌های کنار جاده‌یی در این ولایت خبر می‌دهند و می‌گویند که از آغاز سال روان خورشیدی تاکنون بلندترین آمار تلفات در ماه سرطان ثبت شده است. به گفتۀ آنان، تنها در 21 روز گذشته نُه فرد ملکی در سه رویداد جداگانۀ انفجار ماین‌های کنار جاده‌یی در ولسوالی‌های آقچه و منگجیک این ولایت کشته شدند و یک غیرنظامی دیگر زخمی شده است.

مسوولان محلی جوزجان کشته شدن نُه فرد ملکی را بر اثر انفجار ماین‌های کنار جاده‌یی در یک ماه بی‌پیشینه عنوان می‌کنند. عبدالمعروف آذر، سخنگوی والی جوزجان در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که پنج کودک، دو زن و دو مرد کهن‌سال شامل جان باخته‌گان انفجار ماین‌های کنار جاده‌یی در بیست‌و‌یک روز گذشته هستند. به گفتۀ او، این میزان تلفات افراد ملکی در جریان یک ماه در ولایت جوزجان بی‌سابقه است. آقای آذر اضافه می‌کند که مخالفان مسلح دولت ماین‌ها را به خاطر ضربه‌زدن به نیروهای امنیتی در مسیرهای پُر رفت‌وآمد جاسازی می‌کنند، اما بیش‌ترین قربانیان ماین‌های کنار جاده‌یی افراد ملکی‌اند.

در همین حال، عبدالواحد وجدان، فرمانده پولیس ولایت جوزجان می‌گوید: «در این اواخر گروه طالبان مسلح تکنیک‌های جنگی خود را تغییر داده‌اند و در آستانۀ آغاز مذاکرات صلح، آنان از میدان‌های نبرد به ماین‌گذاری‌ها روی آورده‌اند.» آقای وجدان تأکید می‌کند که نیروهای امنیتی توانایی و ظرفیت خنثاسازی هر نوع ماین‌های پیش‌رفته را دارد. به گفتۀ او، در یک هفتۀ پسین پولیس در ولایت جوزجان 7 حلقه ماین را کشف و خنثا کرده است.

با این حال، مسوولان دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت بلخ با ابراز نگرانی از افزایش تلفات ملکی در یک ماه اخیر در ولایت جوزجان می‌گویند که آنان بارها از طرف‌های درگیر جنگ خواسته‌اند تا در درگیری‌های مسلحانه اصول و قواعد حقوق بشردوستانه را رعایت کنند. عبدالطیف علی‌پور به نماینده‌گی از دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که در سال جاری تلفات افراد ملکی برخاسته از انفجار ماین‌های کنار جاده‌یی در ولایت‌های بلخ، جوزجان، سرپل و سمنگان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. او اما آمار و جزییاتی در دست نمی‌دهد.