میناتور

وزارت اطلاعات و فرهنگ: روند ثبت هنر مینیاتوری و خوش‌نویسی به نام ایران و ترکیه در یونسکو متوقف شده است

عاطفه غفوری

13 August 2020

مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند که اعتراض افغانستان به ثبت هنر مینیاتوری (خُردنگاری) و خوش‌نویسی به نام میراث فرهنگی کشورهای ایران و ترکیه در سازمان بین‌المللی یونسکو نتیجه‌بخش بوده است. محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در سفرش به هرات تأکید می‌کند که در حال حاضر روند ثبت این آثار به نام این دو کشور متوقف شده است.

همزمان با سفر آقای زهیر به هرات، امروز (پنج‌شنبه، ۲۳ اسد) نمایشگاه آثار مینیاتور و خوش‌نویسی در هرات گشایش یافت. در نمایشگاه امروز هرات ۶۵ اثری از مینیاتوریست‌ها و خوش‌نویسان هرات به نمایش گذاشته شده است. این نمایشگاه در هرات برای سه روز پذیرای بازدیدکننده‌گان خواهد بود. سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که این نمایشگاه، اعتراض نمادین به اقدام ناسنجیده و عجولانۀ کشورهای ترکیه و ایران است که برای ثبت مینیاتور و خوش‌نویسی به عنوان میراث فرهنگی این کشورها در یونسکو آغاز کرده بودند.

آقای زهیر می‌افزاید که اعتراض دولت افغانستان به مسوولان سازمان فرهنگی یونسکو و ارایۀ مدارک لازم به این سازمان سبب شده است که روند ثبت این هنرها به نام کشورهای ایران و ترکیه پایان یابد. سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ خاطرنشان می‌سازد که مدارک ارایه‌شده ثابت می‌سازد که هرات خواستگاه مینیاتور و خوش‌نویسی در منطقه است و بنیان‌گذار این هنر نیز کمال‌الدین بهزاد هراتی بوده است.

همزمان با این اما هنرمندان هرات ضمن استقبال از اقدام به موقع وزارت اطلاعات و فرهنگ، نسبت به بی‌مهری و کم‌توجهی مسوولان دولتی به این هنر ابراز نگرانی می‌کنند. میر ولی ‌احمد صبری، مدیر مسوول انجمن خوش‌نویسان هرات و از برگزارکننده‌گان نمایشگاه امروز می‌گوید در صورت ادامۀ روند کنونی، تاریخ هنر افغانستان دیگر شاهد تولد استادانی مانند کمال‌الدین بهزاد نخواهد بود. او می‌افزاید که دولت باید برای حمایت از هنرمندان این رشته، بودجۀ مشخصی را اختصاص دهد تا نیازهای مالی هنرمندان و دسترسی آنان به امکانات لازم برطرف شود.

اما سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ تأکید می‌کند که در سال آینده توجه به هنرهای خوش‌نویسی و مینیاتوری در صدر برنامه‌های این وزارت قرار خواهد گرفت. محمدطاهر زهیر می‌گوید که آرامگاه کمال‌الدین بهزاد، مینیاتوریست معروف هرات به زودی بازسازی خواهد شد و مینیاتوریست‌های کشور نیز زیر پوشش خدمات این وزارت قرار خواهند گرفت.

چندی پیش شماری از فعالان مدنی و استادان دانشگاه هرات در پیوند به اقدام کشورهای ایران و ترکیه به ثبت یکجانبۀ هنر مینیاتور و خوش‌نویسی به نام این دو کشور در سازمان یونسکو اعتراض کردند. آنان تأکید کردند که مقام‌های مسوول در مرکز کشور به دلیل اختلاف‌های سیاسی، فرصت و برنامه‌یی برای توجه به هنرهای فرهنگی در کشور ندارند. اعتراضی که به گفتۀ سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، به واکنش فوری و به موقع آنان منجر شده است.