ولسوالی مایمی

ولسوالی مایمی بدخشان به دست طالبان سقوط کرد

neshananews

19 November 2020

مقام‌های محلی در ولایت بدخشان می‌گویند که در پی حملۀ تهاجمی گروه طالبان از چندین استقامت بالای ولسوالی مایمی، این ولسوالی به دست طالبان سقوط کرده است.

کامبیز قربانی، ولسوال مایمی می‌گوید که جنگ‌جویان گروه طالبان حمله‌های تهاجمی را حوالی ساعت پنج بامداد امروز (پنج‌شنبه، ۲۹ عقرب) بالای مرکز ولسوالی مایمی آغاز کردند و سرانجام پس از چندین ساعت درگیری مسلحانه میان دو طرف، مرکز این ولسوالی به تصرف طالبان درآمد. به گفتۀ آقای قربانی، کمبود نیروی امنیتی و حمایت نشدن نیرو‌های کمکی از مرکز به این ولسوالی سبب شده است که مایمی به دست طالبان سقوط کند.

بر بنیاد اظهارات ولسوال مایمی، در این درگیری‌های چند ساعته به نیروهای امنیتی تلفات سنگینی وارد شده است، اما به دلیل تخریب شبکه‌های مخابراتی از سوی طالبان آمار تلفات به گونۀ دقیق مشخص نیست.

از سوی‌ دیگر، احمدجاوید مجددی، عضو شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که در پی سقوط ولسوالی مایمی، فرمانده پولیس و مدیر امنیت این ولسوالی نیز جان باخته‌اند. به سخن این عضو شورای ولایتی بدخشان، باشنده‌گان ولسوالی‌های مرزی بارها نگرانی‌های‌شان را از سقوط این ولسوالی با حکومت مرکزی و حکومت محلی بدخشان در میان گذاشته‌اند، اما به دلیل بی‌توجهی حکومت نسبت به امنیت ولسوالی‌های مرزی، این ولسوالی به دست طالبان سقوط کرده است.

آقای مجددی می‌افزاید که هم‌اکنون طالبان بر بخش‌هایی از ولسوالی نسی که در همسایه‌گی ولسوالی مایمی قرار دارد، حضور گسترده دارند و در صورت ادامۀ این بی‌توجهی، خطر سقوط این ولسوالی نیز به دست طالبان وجود دارد.

ولسوالی‌های نسی و مایمی از ولسوالی‌های مرزی بدخشان با کشور تاجیکستان‌ است و از یک سال به این‌سو این ولسوالی‌ها چندین بار مورد حملۀ جنگ‌جویان گروه طالبان قرار گرفته‌ است. مقام‌های محلی در بدخشان می‌گویند که جنگ‌جویان تاجیکستانی که در کنار طالبان قرار دارند به هدف توسعۀ جغرافیای جنگی‌شان به آن سوی مرز، ولسوالی‌های مرزی این ولایت را ناآرام ساخته‌اند.