کانکور

ویروس کرونا و اضطراب متقاضیان کانکور در هرات

عاطفه غفوری

05 August 2020

دانش‌آموزان فارغ صنف دوازدهم در هرات در حالی آمادۀ عبور از مهم‌ترین سد رسیدن به فرصت تحصیلات عالی می‌شوند که احتمال ابتلا به ویروس کرونا، اضطراب آنان را چند برابر افزایش داده است. روند بایومتریک متقاضیان کانکور در هرات به تازه‌گی پایان یافته و قرار است نخستین دور این آزمون فردا (پنج‌شنبه، شانزدهم اسد) برگزار شود.

بر اساس اطلاعات مسوولان دانشگاه هرات، قرار است در آزمون کانکور امسال بیش از 13 هزار و 700 متقاضی در سه روز پیاپی برای دست‌یابی به رشتۀ دلخواه‌شان آزمون کانکور را سپری کنند؛ آزمونی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور حدود چهارونیم ماه با تأخیر برگزاری می‌شود. محمد داوود منیر، معاون بخش دانش‌جویان دانشگاه هرات می‌گوید که آماده‌گی‌های لازم برای برگزاری این آزمون روی دست گرفته شده است. آقای منیر از نظارت جدی بر ورود و خروج متقاضیان و اقدامات پیش‌گیرانه‌یی برای جلوگیری از احتمال شیوع این ویروس در میان دختران و پسران جوانِ متقاضی کانکور خبر می‌‌دهد.

اما اقدام مسوولان برای برگزاری کانکور همزمان با ادامۀ بحران همه‌گیری کرونا در کشور، شماری از متقاضیان کانکور را در موضع مخالفت با این تصمیم قرار داده است. فهیم رحیمی، یکی از شرکت‌کننده‌گان آزمون کانکور امسال می‌گوید که اشتراک دست‌کم چهار هزار متقاضی در یک روز کانکور، خطر شیوع ویروس کرونا را در میان داوطلبان افزایش می‌دهد. او نسبت به اوج‌گیری دوبارۀ کرونا در هرات پس از برگزاری این آزمون هشدار می‌دهد. همچنان فرشاد عزیزی جوان دیگری است که ماه‌ها برای حضور در این آزمون سرنوشت‌ساز لحظه شماری کرده است. او می‌گوید، با توجه به تعطیلی چند ماهۀ مرکزهای آموزشی و عدم برخورداری متقاضیان از فرصت‌های آموزشی مناسب و نیز بیم سرایت بیش‌تر بیماری کرونا در میان متقاضیان، تعویق این آزمون امر حتمی است.

اما ریاست صحت عامه در ولایت هرات می‌گوید که جوانان متقاضی آزمون کانکور، نگران کرونا  نباشند. مسوولان این ریاست تأکید می‌کنند که در جریان یک هفتۀ پسین، گروه‌های ویژۀ این ریاست، روند بایومتریک را زیر نظر داشته‌اند تا خطر شیوع کرونا در میان متقاضیان کانکور به حداقل برسد. محمد ابراهیم محمدی، مسوول هرات آمبولانس می‌گوید که داشتن ماسک و رعایت نکات بهداشتی از شرایط اصلی حضور متقاضیان کانکور در این آزمون است.

به گفتۀ آقای محمدی، گروه‌های صحی هرات آمبولانس از ورود متقاضیانِ بدون ماسک به صحن آزمون جلوگیری خواهند کرد و در صورت مشاهده واقعۀ مشکوک کرونا، خدمات درمانی مناسب را به بیمار ارایه خواهند کرد.

از سوی هم، پزشکان در هرات نسبت به برگزاری هر نوع تجمع بیش از حد افراد و عدم رعایت نکات بهداشتی هشدار می‌دهند. داکتر وحید نوری، یکی از این پزشکان می‌گوید که برگزاری آزمون کانکور در فضای بسته می‌تواند به شعله‌ور شدن بیش‌تر آتش ویروس کرونا در هرات بینجامد. او می‌افزاید که آزمون کانکور در هرات سرعت شیوع ویروس کرونا را در میان افراد بیش‌تر خواهد ساخت و قدرت موج دوم این ویروس در این ولایت را شدت خواهد بخشید.

با این همه، قرار است 13 هزار و 712 متقاضی از هرات فردا (پنج‌شنبه، شانزدهم اسد) در آزمون کانکور شرکت کنند؛ متقاضیانی که ۵۹ درصد آنان را دختران و ۴۱ درصد دیگر آنان را پسران جوان تشکیل می‌دهند. دانشگاه هرات اما اعلام کرده است که تنها ظرفیت پذیرش 2هزار و 500 دانش‌جوی جدید را دارد.