مواد تاریخ تیر شده

پانزده تُن مواد غذایی فاسد در هرات به آتش کشیده شد

عاطفه غفوری

09 August 2020

ریاست صحت عامۀ ولایت هرات دست‌کم پانزده تُن مواد غذایی فاسد و بی‌کیفیت را که تاریخ آن گذشته است را به آتش کشید. مسوولان ریاست صحت عامۀ هرات می‌گویند که این مقدار از مواد غذایی در ماه‌های پسین از مرکزهای فروش، انبارها، مارکیت‌های شهر و بازار هرات جمع‌آوری شده‌ است.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی ریاست صحت عامه در هرات امروز (یک‌شنبه، نوزدهم اسد) می‌گوید که در جریان ماه‌های اخیر بیش از ۲۵ تُن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته از بازار هرات جمع‌آوری شده است و امروز پانزده تُن آن به هدف جلوگیری از آلوده‌گی محیط زیست نابود شده است. آقای شیرزی می‌افزاید که به زودی ده تُن دیگر آن نیز از سوی کارمندان ریاست صحت عامه هرات به آتش کشیده خواهند شد.

این در حالی است که باشنده‌گان هرات هنوز هم نسبت به کارکرد ریاست صحت عامۀ هرات در کنترل کیفیت مواد غذایی موجود در بازارهای این ولایت ابراز نارضایتی می‌کنند. نجیب‌الله امینی، باشندۀ شهر هرات می‌گوید که هنوز هم در بخش‌هایی از بازار هرات مواد غذایی بی‌کیفیت و تاریخ گذشته به فروش می‌رسد. او می‌افزاید که مسوولان ریاست صحت عامه هرات باید مانع این اقدام سودجویانه از سوی شماری از فروشنده‌گان مواد خوراکی شود تا سلامتی مردم تضمین شود.

مسوولان ریاست صحت عامۀ هرات اما تأکید می‌ورزند که همۀ تلاش‌های‌شان را برای کنترل بازارهای شهر به خرج خواهند داد. محمدرفیق شیرزی، سخنگوی این ریاست خاطرنشان می‌سازد که عرضه و فروش مواد غذایی غیر بهداشتی و تاریخ گذشته در بازار، با برخورد جدی کارمندان این اداره روبه‌رو خواهد شد.

این در حالی است که ریاست صحت عامه هرات همه ساله با بازرسی از مرکزهای فروش مواد غذایی و نیز دواخانه‌های سطح شهر، چندین تُن دارو، مواد خوراکی و بهداشتی فاسد و تاریخ گذشته را که سلامت مردم را تهدید می‌کند، جمع‌آوری و نابود می‌سازد. سال گذشته نیز حدود ۲۰ تُن از این مواد در هرات به آتش کشیده شد.