گشایش

گشایش کارگاه تولیدی کیف و کفش؛ برای 20 بانوی جوان در هرات زمینۀ کار فراهم شد

عاطفه غفوری

10 September 2020

مسوولان برنامۀ میثاق شهروندی در هرات می‌گویند که با گشایش یک کارگاه تولیدی کیف و کفش زنانه در این ولایت توانسته‌اند برای دست‌کم ۲۰ بانوی خانه‌دار فرصت کاری را فراهم بسازند.

این کارگاه تولیدی با هزینۀ بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار افغانی دیروز (چهارشنبه، نوزدهم سنبله) از سوی برنامۀ ملی میثاق شهروندی در ناحیۀ سیزدهم شهر هرات آغاز به کار کرد.

محمدعالم فیضی، مسوول برنامۀ میثاق شهروندی در ولایت هرات می‌گوید که در این کارگاه تولیدی دست‌کم برای بیست تن از زنان و دختران جویای کار، زمینۀ آموزش و درآمد فراهم شده است. آقای فیضی می‌افزاید که این بانوان در سه ماه آینده روش‌های جدید تولید کیف و کفش را می‌آموزند و سپس به کار تولید این محصولات خواهند پرداخت.

این فرصت شغلی و گشایش این کارگاه تولیدی با استقبال گرم زنان هراتی همراه شده است. شماری از این زنان می‌گویند، با استفاده از این فرصت توانایی‌های خود را افزایش خواهند داد و سهم بیشتری در تأمین نیازهای مالی خانواده‌های‌شان خواهند گرفت. حبیبه حسینی، یکی از این بانوان تأکید می‌کند که چنین کارگاهی می‌تواند در توان‌مند‌سازی زنان در هرات موثر واقع شود. او خواستار حمایت مسوولان و ایجاد فرصت‌های لازم برای فروش محصولات این کارگاه است.

همزمان با این، فاطمه اکبری خانم دیگری است که به دلیل ناتوانی همسرش مجبور شده است مسوولیت تأمین نیازهای مالی خود و شش فرزندش را برعهده بگیرد. او این کارگاه را بهترین فرصت برای خود می‌داند.

کارگاه تولیدی زنان در ناحیۀ سیزدهم شهر هرات در حالی گشایش می‌یابد که در سال روان خورشیدی بیش از ۳۰ کارگاه شبیه این از سوی برنامۀ ملی میثاق شهروندی در این ولایت راه‌اندازی شده‌اند. کارگاه‌هایی که برای ۵۰۰ زن در هرات فرصت‌های آموزش و زمینۀ کار را فراهم کرده‌اند.