پولیس

یک افسر پولیس با اهدای خون جان کودکی را در فاریاب نجات داد

محمدجان آریا

21 October 2020

مسوولان امنیتی در ولایت فاریاب می‌گویند که یک افسر فرماندهی پولیس ولایت فاریاب با اهدای یک هزار «سی. سی» خون جان یک کودک ده ساله را در شهر میمنه نجات داده است.

عبدالکریم یورش، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت فاریاب امروز (چهارشنبه، ۳۰ میزان) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که سمونیار احسان‌الله شمال، معاون فرماندهی مرکز هماهنگی پولیس در این ولایت با اهدای یک هزار «سی. سی» خون‌ جان یک کودک مبتلا به سرطان خون را نجات داده است. به سخن او، این افسر پولیس هیچ شناخت و یا نسبتی با این کودک بیمار نداشته است.

آقای یورش اضافه می‌کند که این کودک ده ساله همراه با پدرش از ولسوالی کوهستانات ولایت فاریاب برای تزریق خون به شفاخانۀ مرکزی شهر میمنه آمده‌اند. سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت فاریاب توضیح می‌دهد که خانوادۀ این کودک توان مالی خرید خون را نداشتند. او علاوه می‌کند که گروه خونی آقای شمال با گروه خونی این کودک ده ساله همخوانی داشته و از همین‌رو، معاون فرماندهی مرکز هماهنگی پولیس با اهدای یک هزار «سی. سی» خون این کودک بیمار را از مرگ نجات داده است.

کارمندان صحی در شفاخانۀ مرکزی شهر میمنه می‌گویند، افرادی که به سرطان خون مبتلا هستند، هر از چندی به خون نیاز پیدا می‌کنند. آنان وضعیت این کودک را وخیم توصیف می‌کنند و می‌افزایند، در صورتی که این افسر پولیس و یا فرد دیگری حاضر نمی‌شد به موقع به این کودک خون اهدا کند، جان این کودک ده ساله با خطر مرگ مواجه بود. به سخن آنان، کسی دیگری نیز حاضر نبوده که برای این کودک بیمار خون اهدا کند.

آقای یورش تأکید می‌کند که این کارمند فرماندهی پولیس ولایت فاریاب در حالی حاضر شده ‌است که به این کودک خون اهدا کند که نبرد میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان عملاً در ولسوالی‌های ناامن فاریاب جریان دارد.

پیش از این نیز کارمندان پولیس فاریاب در مناسبت‌های گوناگون مانند هفتۀ شهید، دهم محرم، وقوع انفجارها و مناسبت‌های دیگری برای زخمیان ملکی و نظامی خون اهداء کرده‌اند. اما این نخستین باری است که یک کارمند پولیس در ولایت فاریاب به کودکی خون می‌دهد که هیچ نسبت و یا شناختی با او ندارد.