فاریاب

آغاز حملات انتقام‌جویانۀ طالبان در فاریاب

مسوولان امنیتی ولایت فاریاب می‌گویند که سومین حملۀ پی‌در‌‌پی گروه طالبان بر پاسگاه‌ها و پایگاه‌های نیروهای امنیتی کشور در روستاهای «آرضلیک» و «بلال‌بیک» ولسوالی قیصار از سوی نیروهای امنیتی – دفاعی کشور دفع شده است. به سخن او، در این درگیری‌ها به نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان تلفاتی وارد شده است.

محمدکریم یورش، سخنگوی پولیس فاریاب در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «شب گذشته (یک‌شنبه، 25 جوزا) گروهی از طالبان مسلح به قصد تصرف پایگاه‌های نیروهای امنیتی حملات گروهی‌شان را بر روستاهای مهم و استراتژیک آرضلیک و بلال‌بیک راه‌اندازی کردند، اما این حملات با مقاومت شدید نیروهای امنیتی مواجه شد.»

آقای یورش می‌افزاید که در نبرد شب گذشته، 17 جنگ‌جوی گروه طالبان به شمول سه فرمانده قطعۀ سرخ این گروه کشته شده و 5 جنگ‌جوی دیگر آنان زخمی شده‌اند. سخنگوی پولیس ولایت فاریاب خاطرنشان می‌سازد که در جریان درگیری شب گذشته 3 تن از نیروی امنیتی کشور نیز جان باخته‌اند.

این در حالی ا‌ست که گروه طالبان در دو روز گذشته نیز حملاتی را بالای روستاهای آرضلیک و بلال‌بیک ولسوالی قیصار انجام داده‌اند. مسوولان امنیتی ولایت فاریاب می‌گویند که در هر دو حمله به گروه طالبان تلفات سنگینی وارد شده است. آقای یورش در این باره می‌گوید که در دو حملۀ قبلی جنگ‌جویان طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی قیصار 6 جنگ‌جوی طالبان کشته شده و 10 جنگ‌جوی دیگر این گروه زخمی شده‌اند. به گفتۀ او، در دو حملۀ قبلی دو نیروی امنیتی کشور نیز جان باخته‌اند.

سخنگوی پولیس فاریاب می‌افزاید که گروه طالبان پس از آن حملات انتقام‌جویانۀشان را در برابر نیروهای امنیتی آغاز کرده‌اند که ده روستای ولایت فاریاب به شمول روستاهای آرضلیک و بلال‌بیک در یک عملیات نیروی‌های امنیتی از وجود جنگ‌جویان این گروه پاک‌سازی شده و تلفات سنگینی بر طالبان وارد شده است.

آقای یورش اضافه می‌کند که در یک درگیری دیگر در روستای «یکه‌توت» ولسوالی پشتون‌کوت ولایت فاریاب چاشت امروز (دوشنبه، 26 جوزا) سه نیروی امنیتی جان باختند و 2 جنگ‌جوی طالبان زخمی شده‌اند.

این همه درحالی است که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حدود دو ماه پیش عملیات مشترکی را زیر نام «شاهین 116» برای پاک‌سازی روستاهای ناامن ولسوالی قیصار راه‌اندازی کرده بودند. در پایان این عملیات ده روستای کوچک و بزرگ ولایت فاریاب دوباره به کنترل دولت آمد.