اتحادیه اروپا

اتحادیۀ اروپا: دولت افغانستان تلاش‌هایش را برای مصونیت خبرنگاران و فعالان حقوق بشر دو برابر کند

neshananews

17 February 2021

دفتر نماینده‌گی اتحادیۀ اروپا در افغانستان با انتقاد از افزایش کشتار هدف‌مند خبرنگاران و فعالان حقوق بشر در کشور از دولت افغانستان می‌خواهد که تلاش‌هایش را برای حفاظت از این گروه‌ها دو برابر کند.

این اتحادیه ناوقت شب گذشته (سه‌شنبه، 28 دلو) در خبرنامه‌یی آورده است که افزایش کشتار هدف‌مند خبرنگاران و فعالان حقوق بشر در افغانستان نگران‌کننده است. در خبرنامۀ این اتحادیه همچنان آمده است که بنابر آخرین گزارش یوناما، حمله‌های هدف‌مند بالای خبرنگاران و فعالان مدنی در افغانستان افزایش یافته و طالبان مسوولیت بخش عمدۀ این حمله‌ها را بر عهده دارند.

اتحادیۀ اروپا در این خبرنامه خاطرنشان می‌سازد که این اتحادیه از همۀ افراد و نهادهایی که در حمایت از دموکراسی و حقوق بشر در افغانستان کار می‌کنند، حمایت می‌کند. بر اساس خبرنامۀ این اتحادیه، تدابیر حفاظتی از خبرنگاران و فعالان حقوق بشر در افغانستان باید افزایش یابد و دولت نیز تلاش‌هایش را در این بخش دو برابر بسازد.

این در حالی است که بر اساس گزارش تازۀ یوناما که دو روز پیش منتشر شد، بیش از 11 خبرنگار و فعال حقوق بشر در جریان چهار ماه گذشته در افغانستان جان باخته‌اند. بر اساس این گزارش، حمله‌های یاد شده به خودسانسوری در جامعۀ رسانه‌یی افغانستان منجر شده است.