مذاکرات بین الافغانی

اتحادیۀ اروپا و آسیای مرکزی: روند جاری صلح افغانستان باید به ثبات دایمی منجر شود

neshananews

17 April 2021

اتحادیۀ اروپا و پنج کشور آسیای مرکزی با نشر اعلامیۀ مشترکی از دولت افغانستان و گروه طالبان می‌خواهند که درگیری‌های مسلحانه را در این کشور پایان دهند و گفت‌وگوهای جدی صلح را آغاز کنند.

نماینده‌گان ویژۀ اوزبیکستان، قزاقستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و اتحادیۀ اروپا شب گذشته (جمعه، 27 حمل) با نشر اعلامیۀ مشترکی روی برقراری صلح پایدار در افغانستان تأکید کرده‌اند.

در این اعلامیۀ مشترک آمده که برقراری صلح در افغانستان زمینه‌ساز اتصال منطقه‌یی در آسیای میانه است و به رشد اقتصادی در این منطقه منجر خواهد شد.

بر اساس این اعلامیه، دوام خشونت‌ها در افغانستان فرصت‌های بزرگ اقتصادی را در منطقه از بین برده و به گسترش دامنۀ فقر و مهاجرت منجر شده است. رشد گروه‌های تروریستی و افراط‌گرایی مذهبی بر اساس این اعلامیه از پیامدهای دیگر دوام جنگ در افغانستان می‌باشد.

در این اعلامیۀ مشترک تصریح شده که دولت افغانستان و گروه طالبان باید روی گفت‌وگوهای صلح تمرکز کنند و برای یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ در این کشور تلاش کنند. طبق این اعلامیه، توافق صلح احتمالی افغانستان باید به دوام ارزش‌های دموکراتیک در این کشور بینجامد و خواسته‌های همۀ گروه‌های سیاسی و اجتماعی در آن بازتاب داده شود.

این کشورها در این اعلامیۀ مشترک از افزایش خشونت‌ها در افغانستان انتقاد می‌کنند و از دولت و گروه طالبان می‌خواهند که روی یک آتش‌بس فراگیر توافق کنند.

این در حالی است که همزمان با اعلام زمان خروج نیروهای خارجی از افغانستان، روند صلح افغانستان بیشتر از پیش پیچیده‌تر شده است. دولت افغانستان از طالبان می‌خواهد که با اعلام زمان خروج نیروهای خارجی از کشور گفت‌وگوهای جدی صلح را آغاز کنند، اما این گروه تاکنون برای آغاز جدی این گفت‌وگوها تمایلی نشان نداده است.