حنیف اتمر

اتمر: افزایش خشونت‌ها و قتل‌های هدف‌مند اعتماد مردم را به گفت‌وگوهای دوحه خدشه‌دار می‌سازد

neshananews

14 January 2021

محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور می‌گوید که افزایش خشونت‌ها و قتل‌های هدف‌مند از سوی طالبان اعتماد مردم نسبت به گفت‌وگوهای جاری صلح در دوحه را خدشه‌دار می‌سازد.

وزارت امور خارجۀ کشور امروز (پنج‌شنبه، 25 جدی) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که آقای اتمر این مطلب را در جریان یک تماس تیلفونی با «آن لینده» وزیر خارجۀ سویدن مطرح کرده است.

این خبرنامه به نقل از سخنان آقای اتمر می‌افزاید که بالا گرفتن خشونت‌ها در کشور از جمله قتل‌های هدف‌مندی که بیشتر خبرنگاران، فعالان سیاسی و کنش‌گران جامعۀ مدنی را هدف قرار می‌دهد، نگرانی‌هایی را در داخل کشور به میان آورده است.

وزیر امور خارجۀ کشور در این مکالمۀ تلیفونی خاطرنشان می‌سازد که تداوم خشونت‌ها و کشتار غیرنظامیان اعتماد شهروندان کشور را خدشه‌دار می‌سازد و می‌تواند چالش‌های جدی را در برابر روند صلح ایجاد کند. آقای اتمر از وزیر خارجۀ سویدن می‌خواهد که کشورش در کنار جامعۀ جهانی تلاش‌های مشترکی را برای کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در افغانستان روی دست گیرد.

قابل ذکر است که رییس‌جمهور غنی نیز امروز در نشستی، طالبان را به کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در کشور فرا خواند. آقای غنی هشدار می‌دهد، اگر طالبان به خشونت‌های خود ادامه دهند، شهروندان کشور در برابر آنان بسیج خواهند شد.