کانکور

ادارۀ ملی امتحانات: مرحلۀ نخست آزمون کانکور هفتۀ آینده آغاز می‌شود

neshananews

15 July 2020

پس از دو دور تأخیر ناشی از ویروس کرونا، اکنون ادارۀ ملی امتحانات اعلام کرده است که آزمون کانکور امسال (1399) در چهار مرحله در ۳۳ ولایت کشور برگزار می‌شود.

عبدالقدیر خموش، رییس ادارۀ ملی امتحانات در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که مرحلۀ نخست آزمون کانکور امسال شامل ولایت‌های ارزگان، بادغیس، پکتیکا، پنجشیر، دایکندی، زابل، سرپل، سمنگان، غور، فراه، کندز، کندهار، کنر، لوگر، نورستان، نیمروز و میدان وردک است. به سخن او، این دور آزمون چهار روز بعد (یک‌شنبه، ۲۹ سرطان) برگزار می‌شود. آقای خموش می‌افزاید که مرحلۀ دوم آزمون کانکور در چهارم عید قربان برگزار می‌شود و شامل ولایت‌های هلمند، غزنی، پکتیا، خوست، کاپیسا، بامیان، لغمان و هرات است. به سخن او، مرحلۀ سوم این آزمون هفت روز پس از عید قربان در ولایت‌های فاریاب، جوزجان، بلخ، پروان و بغلان برگزار می‌شود. به همین ترتیب، مرحلۀ چهارم آزمون کانکور در ولایت‌های ننگرهار، تخار و بدخشان به شمول چهار حوزۀ آن، برگزار می‌شود.

رییس ادارۀ ملی امتحانات خاطرنشان می‌سازد که بر اساس پلان احتمالی، روند اخذ آزمون کانکور در ۳۳ ولایت کشور تا پایان ماه اسد تکمیل می‌شود.

مسوولان این اداره می‌گویند که آزمون کانکور در ولایت کابل از اول سنبله آغاز می‌شود و در شش یا هفت مرحله تنظیم شده است. آقای خموش اطمینان می‌دهد که در آزمون کانکور امسال همۀ توصیه‌های بهداشتی به هدف پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شده است و امتحان به گونۀ تنظیم شده است که زمان ثبت بایومتریک و روزهای برگزاری امتحانات در ولایت‌ها، دو چند زمان امتحانات سال‌های گذشته باشد. او می‌افزاید که تلاش می‌شود بیش‌تر آزمون‌ها در فضای آزاد برگزار شوند و پوشیدن ماسک برای داوطلبان کانکور الزامی می‌باشد.

ادارۀ ملی امتحانات مجموع داوطلبان کانکور امسال را که در امتحان اشتراک خواهند کرد، حدود ۲۱۰ هزار تن پیش‌بینی کرده است. یما امان، رییس عمومی عملیاتی و تخنیکی این اداره تصریح می‌کند که از مجموع ۲۱۰ هزار داوطلب کانکور، بیش از ۶۶ هزار تن آنان به موسسه‌های تحصیلات عالی دولتی، نزدیک به ۶ هزار تن شامل انستیتوت‌ها، بیش از ۹ هزار تن در بخش شبانۀ دانشگاه‌ها، بیش از ۱۹ هزار تن فارغان مدارس و بیش‌ از ۴۳ هزار تن دیگر در انستیتوت‌های دولتی جذب خواهند شد که مجموع جذب داوطلبان سال ۱۳۹۹ در حدود ۱۴۶ هزار و ۹۲۲ تن تخمین شده است.