مجیب خلوتگر

ادامۀ ترور هدف‌مند کارکنان رسانه‌یی: حکومت باید به امنیت جانی خبرنگاران اولویت دهد

neshananews

03 March 2021

نی یا نهاد حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان از ادامۀ قتل‌های هدف‌مند خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در کشور ابراز نگرانی می‌کند و از حکومت می‌خواهد که تأمین امنیت خبرنگاران را در اولویت کاری خود قرار دهد.

دفتر نی امروز (چهارشنبه، سیزدهم حوت) با نشر خبرنامه‌یی می‌نویسد که به شمول جان باختن سه کارمند تلویزیون انعکاس در ننگرهار، در سه ماه گذشته ده حملۀ هدف‌مند و مسلحانه بالای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی در کشور صورت گرفته است. در خبرنامۀ دفتر نی آمده است که این حمله‌های هدف‌مند در حالی ادامه دارند که حکومت در بررسی این حمله‌های زنجیره‌یی و هدف‌مند تلاش قابل توجهی انجام نداده است.

دفتر نی در این خبرنامه می‌افزاید که کشتار خبرنگاران جنایت جنگی و ضد بشری تلقی می‌شود و کسانی که در وظایف‌شان برای جلوگیری از این کشتار سهل‌انگاری می‌کنند نیز همدست تروریستان‌ شناخته می‌شوند. دفتر حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان از حکومت می‌خواهد که تأمین امنیت خبرنگاران را در اولویت کاری خود قرار دهد و از ادامۀ کشتار کارکنان رسانه‌یی در کشور جلوگیری کند.

این در حالی است که روز گذشته سه کارمند زن تلویزیون خصوصی «انعکاس» در دو رویداد جداگانه از سوی افراد ناشناسی در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار ترور شدند. ساعاتی پس از وقوع این رویدادها پولیس ننگرهار شخصی را که گفته می‌شود عضو گروه طالبان است به اتهام راه‌اندازی این حمله‌ها بازداشت کرده است.

گروه طالبان اما به گونۀ رسمی مسوولیت این دو حمله را بر عهده نگرفته‌ است. پیش از این نیز یک کارمند این تلویزیون در شهر جلال‌آباد ترور شده است. آمارهای دفتر نی نشان می‌دهد که در سه ماه گذشته ده حملۀ مسلحانه و هدف‌مند بالای کارمندان رسانه‌یی در کشور صورت گرفته است.