ارتش

ارتش: در صورت نیاز باشنده‌گان جوزجان با ما می‌ایستند

neshananews

16 August 2020

مسوولان ارتش در ولایت جوزجان می‌گویند که باشنده‌گان مرزی ولسوالی قرقین این ولایت در یک گِردهمایی خودجوش حمایت‌شان را از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اعلام کردند. به گفتۀ‌ آنان، شماری از باشنده‌گان ولسوالی قرقین از نیروهای امنیتی و دفاعی می‌خواهند که آنان را از شر گروه‌های مسلح غیرمسوول نجات دهند.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی  ۲۰۹  شاهین امروز (یک‌شنبه، ۲۶ اسد) در صبحت با خبرگزاری نشانه می‌گوید: «شماری از باشنده‌گان و بزرگان ولسوالی قرقین ولایت جوزجان در نشست مشترک با نیروهای امنیتی و دفاعی، عمل‌کرد جنگ‌جویان طالبان را خلاف ارزش‌های انسانی، حقوق بشری و اسلامی دانسته و حمایت‌شان را از نیروهای دفاعی اعلام کردند.» به گفتۀ آقای رضایی، بزرگان ولسوالی قرقین تعهد سپرده‌اند که در صورت نیاز جوانان این ولسوالی در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی قرار خواهند گرفت و از مناطق‌شان دفاع خواهند کرد.

این در حالی است که ارتش در شمال کشور بخش تازه‌یی را زیر نام «قوت‌های محلی اردوی ملی» ایجاد کرده است. هفتۀ گذشته نخستین دور فراغت شماری از این نیروهای محلی در ولایت بلخ صورت گرفت.

به گفتۀ‌ آقای رضایی، نیروهای محلی از روستاها و مناطق‌شان به صف ارتش ملی جذب می‌شوند و پس از سپری کردن هشت هفته آموزش‌های مسلکی و نظری، دوباره در تشکیل نیروهای امنیتی جذب و در برابر مخالفان مسلح دولت مبارزه می‌کنند.

باشنده‌گان ولسوالی قرقین در حالی تعهد سپرده‌اند که در صورت نیاز در کنار ارتش ایستاده خواهند شد که این ولسوالی حدود دو سال در اختیار گروه طالبان قرار داشت. ولسوالی قرقین هم‌مرز با کشور ترکمنستان است. نیروهای امنیتی و دفاعی کشور چهار ماه پیش این ولسوالی را از کنترل طالبان بیرون کردند.