نیروهای هوایی ارتش

ارتش: ۴۶ جنگ‌جوی طالبان در فاریاب کشته شده و سه فرمانده ارشد این گروه زخمی شده‌اند

neshananews

05 September 2020

مسوولان ارتش در شمال کشور می‌گویند که در یک اقدام پیش‌گیرانه و در حالت دفاع فعال، محل گردهمایی جنگ‌جویان طالبان را در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب آماج حملۀ هوایی قرار داده‌اند. در این حملۀ هوایی ۴۶ جنگ‌جوی طالبان کشته شده و ۳۷ جنگ‌جوی دیگر آنان زخمی شده‌اند. سه فرمانده ارشد گروه طالبان نیز در میان زخمیان هستند.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به خبرگزاری نشانه می‌گوید که محل گردهمایی جنگ‌جویان طالبان دیروز (جمعه، چهاردهم سنبله) مورد حملۀ هوایی ارتش قرار گرفته است. آقای رضایی می‌افزاید که قرار معلوماتی که به آنان رسیده است، جنگ‌جویان طالبان از ولایات‌های بادغیس، غور، بغلان، کندز و هلمند در ولسوالی قیصار گردهم آمده بودند. به سخن او، جنگ‌جویان طالبان قصد یک حملۀ بزرگ بر پایگاه‌های نیروهای امنیتی و دفاعی در مرکز ولسوالی قیصار داشتند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین خاطرنشان می‌سازد که در این حملۀ هوایی 46 جنگ‌جوی طالبان کشته شده و 37 تن دیگر آنان زخمی شده‌اند. آقای رضایی می‌گوید که ملا ناصر فاریابی فرمانده قطعه سرخ طالبان، مولوی خلیل ولسوالی نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی قیصار و مولوی نورالهدا فرمانده ارشد جنگ‌جویان طالب نیز شامل زخمیان این حملۀ پیش‌گیرانه هستند.

این در حالی‌ است که از دو هفته به این‌سو نبرد شدید میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان گروه طالبان در دو جبهه در ولایت فاریاب جریان دارد. نیروهای امنیتی و دفاعی دو هفته پیش  عملیات پاک‌سازی شاهراه نمبر یک فاریاب – جوزجان را آغاز کردند و همزمان با آن، جنگ‌جویان طالبان در موقعیت دیگری در ولسوالی قیصار تحرکات‌شان را در برابر نیروهای امنیتی شدت بخشیده‌اند.