ارگ

ارگ: سرپرست جدید وزارت صحت عامه به زودی معرفی می‌شود

neshananews

02 January 2021

ارگ ریاست جمهوری پس از برکناری احمد جواد عثمانی اعلام کرده است که سرپرست جدید وزارت صحت عامه به زودی معرفی خواهد شد.

ارگ ریاست جمهوری امروز (شنبه، سیزدهم جدی) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که احمد جواد عثمانی، وزیر صحت عامۀ کشور بر اساس تصمیم ارگ صورت گرفته و برکناری وزیران از صلاحیت‌های رییس جمهور است. این خبرنامه می‌افزاید که آقای عثمانی طبق صلاحیت‌های رییس جمهور غنی که در قانون اساسی کشور درج است، از سمتش برکنار شده و نیاز به بحث‌های حاشیه‌یی در این باره احساس نمی‌شود.

طبق خبرنامۀ ارگ، در این باره بازنگری صورت نخواهد گرفت. در خبرنامۀ ارگ آمده است که سرپرست جدید این وزارت به زودی معرفی خواهد شد.

در همین حال، گفته می‌شود که خانم نسرین اوریاخیل، رییس شورای طبی کشور به عنوان سرپرست وزارت صحت عامه معرفی می‌شود. ارگ تاکنون این موضوع را تأیید نکرده است.

قابل ذکر است که احمد جواد عثمانی حدود یک ماه پیش رأی اعتماد مجلس نماینده‌گان را به عنوان وزیر صحت عامۀ کشور به دست آورد. آقای عثمانی اما هفتۀ گذشته از سوی رییس‌جمهور برکنار شد.

تصمیم به برکنار آقای عثمانی پس از آن گرفته شده است که چهار نفر از نزدیکان او که در رده‌های مختلف وزارت صحت عامه کار می‌کردند، به رشوه‌طلبی متهم شده‌اند. آقای عثمانی اما این اتهام را یک دسیسۀ سیاسی عنوان می‌کند و می‌گوید که بدون این که استعفا بدهد، برکناری‌اش از سوی رییس‌جمهور منظور شده است.

احمد جواد عثمانی از سوی عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی به این سمت معرفی شده بود و تصمیم به برکناری او با مخالفت آقای نور روبه‌رو شده است.