ارگ

ارگ: طالبان باید به تعهدات‌شان عمل کنند

neshananews

18 June 2020

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که از اظهارات اخیر دبیرکل ناتو، مبنی بر قطع روابط طالبان با گروه‌های هراس افکن مانند القاعده، کاهش خشونت‌ها و آغاز مذاکرات صلح، استقبال می‌کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهور غنی، امروز(پنج‌شنبه، ۲۹جوزا) در توییتی نوشته است که دولت افغانستان، از اظهارات اخیر دبیرکل ناتو، در راستای چگونگی تطبیق تعهدات طالبان، استقبال می‌کند. او تاکید کرده است: «همان‌گونه که آقای استولتنبرگ بیان داشت، طالبان باید تعهدات شان را مبنی بر قطع روابط با گروه‌های هراس افکن مانند القاعده، کاهش خشونت‌ها و آغاز مذاکرات صلح، عملی کنند.»

این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که روز گذشته(چهارشنبه، ۲۸ جوزا) در اولین روز اجلاس وزرای دفاع این سازمان از طریق ویدیو کنفرانس صحبت می‌کرد؛ گفت: “ما می‌خواهیم که حضور خود را بیشتر کاهش دهیم؛ ولی کاهش به پروسه صلح وابستگی دارد. البته چیزی را که ما امیدواریم و از طالبان می‌خواهیم انجام دهند. این است که خشونت را کاهش دهند و ما کاهشی را که توقع داشتیم ندیده‌ایم.”

دبیرکل ناتو ضمن تاکید بر اهمیت قطع رابطۀ طالبان با شبکۀ القاعده و دیگر گروه‌های دهشت‌افگن ابراز امیدواری کرده است که گفت‌وگوی بین‌الافغانی هرچه زودتر آغاز شود.