ارگ ریاست جمهوری

ارگ: هنوز هیچ توافقی در مورد محل مذاكرات بین‌الافغانی صورت نگرفته است

neshananews

14 June 2020

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که تاکنون هیچ توافقی در مورد محل و تاریخ مذاكرات مستقیم دولت با گروه طالبان، صورت نگرفته است. سخنگویان ارگ ریاست جمهوری می‌گویند که حکومت افغانستان تنها موافقت کرده است که دور اول این مذاکرات در قطر برگزار شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز (یک‌شنبه، ۲۵ جوزا) در توییتی نوشته است: «دولت افغانستان فقط موافقت كرده است كه نخستین جلسه در دوحه برگزار شود، هنوز هیچ توافقی دربارۀ محل مذاكرات مستقیم صورت نگرفته است.» به باور او، نشست‌هایی ابتدایی در پیوند به آغاز مذاکرات مستقیم در قطر صورت خواهد گرفت و در این نشست‌هایی ابتدایی روی محل و تاریخ مذاکرات بین‌الافغانی بحث خواهد شد.

این در حالی است که اخیراً گزارش‌های در رسانه‌ها نشر شده است که گویا دولت افغانستان و گروه طالبان روی برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی در قطر توافق کرده‌اند.

با این حال، ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح نیز با نشر یک پیام ویدیویی می‌گوید که گفت‌وگوها برای تعیین محل و زمان مذاکرات بین‌الافغانی جریان دارد و پیش‌رفت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است. خانم انوری اما این پیش‌رفت‌ها را توضیح نداده است. سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌افزاید که هرگاه روی محل و تاریخ این مذاکرات توافق صورت گیرد، شهروندان را در جریان خواهد گذاشت.