ارگ ریاست جمهوری

ارگ: هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت به هدف تأمین آتش‌بس در نشست قطر اشتراک کرده است

neshananews

14 September 2020

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که هیأت مذاکراتی دولت افغانستان به هدف کاهش خشونت‌ها، تأمین آتش‌بس و برقراری صلح پایدار در گفت‌وگوهای قطر اشتراک کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز (دوشنبه، 24 سنبله) در تویتی هدف اساسی حضور هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان را در گفت‌وگوهای قطر، تأمین آتش‌بس عنوان می‌کند. آقای صدیقی می‌افزاید که این هیأت به هدف برقرار آتش‌بس، پایان خشونت‌ها و تأمین صلح و ثبات پایدار در گفت‌وگوهای صلح به قطر رفته است.

گفت‌وگوهای رسمی میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان قرار است امروز در دوحه، پایتخت قطر آغاز شود. دو طرف روی کاهش خشونت‌ها و تأمین آتش‌بس سرتاسری رأی‌زنی خواهند کرد.

هرچند طالبان تاکنون دربارۀ توافق احتمالی روی آتش‌بس سرتاسری در کشور اظهار نظری نکرده‌اند، اما هیأت دولت افغانستان بارها تأکید کرده است که بحث‌ها در این دور گفت‌وگوها روی تأمین آتش‌بس متمرکز خواهد بود.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی نیز دیروز تأکید کرده است که همزمان با آغاز گفت‌وگوها مستقیم میان دو طرف، روی کاهش چشم‌گیر خشونت‌ها باید توافق شود. آقای عبدالله خشونت‌های اخیر را غیر قابل قبول خواند.

همچنان منابعی به نقل از زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان می‌گویند که امریکا توافق روی آتش‌‌بس شش ماهه را در نخستین دور نشست‌های مستقیم حکومت و طالبان تضمین کرده است.

این در حالی است که همزمان با آغاز مراسم گشایش نشست قطر، مقام‌های امریکایی تأکید کرده‌اند که دیپلمات‌های این کشور به عنوان ناظر در جریان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حضور خواهند داشت.