نظامیان امریکایی

از آغاز سال میلادی تاکنون 10 پایگاه نظامی امریکا افغانستان را ترک کرده‌اند

neshananews

28 November 2020

روزنامۀ امریکایی «واشنگتن پُست» به نقل از مقام‌های نظامی افغانستان و امریکا گزارش می‌دهد که از آغاز سال میلادی تاکنون ده پایگاه نظامی امریکا افغانستان را ترک کرده‌اند.

این روزنامۀ امریکایی در گزارشی می‌نویسد که این پایگاه‌ها بر اساس موافقت‌نامۀ صلح میان ایالات متحدۀ امریکا و گروه طالبان تخلیه شده‌اند. موافقت‌نامه‌یی که در دهم حوت پارسال در قطر امضا شد. گزارش این روزنامۀ امریکایی اما موقعیت این پایگاه‌ها را مشخص نساخته است.

در گزارش واشنگتن پُست همچنان آمده است که شماری از این پایگاه‌های نظامی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تحویل داده شده و برخی دیگری کاملاً مسدود شده‌اند.

طبق این گزارش در حال حاضر تنها پنج ‌هزار و 500 نظامی امریکایی در افغانستان باقی مانده‌اند. نظامیانی که شمار آنان در آغاز سال آیندۀ میلادی به دو هزار و 500 نفر کاهش خواهد یافت. وزارت دفاع امریکا دو هفته پیش کاهش فوری سربازان امریکایی در افغانستان را بر اساس تصمیم غیرمترقبۀ دونالد ترمپ، رییس جمهور این کشور اعلام کرد.

دبیر کل ناتو اما با این تصمیم مخالفت کرده است. ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان ناتو در پی اعلام تصمیم وزارت دفاع امریکا مبنی بر کاهش شمار سربازان امریکایی در افغانستان تا ماه جنوری سال آیندۀ میلادی هشدار می‌دهد که خروج زودهنگام از افغانستان پیامدهای زیان‌باری خواهد داشت.

شماری از مقام‌های نظامی آلمان نیز با این تصمیم مخالفت کرده‌اند. یک جنرال ارتش آلمان اخیراً خاطرنشان ساخته است که امریکا بدون مشورت ناتو نمی‌تواند سربازانش را از افغانستان بیرون کند.