خروج سربازان امریکایی

استخبارات امریکا: خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان زیان‎‌بار است

neshananews

27 March 2021

سازمان‌های استخباراتی ایالات متحدۀ امریکا هشدار می‌دهند در صورتی که نیروهای خارجی پیش از توافق سیاسی میان دولت افغانستان و گروه طالبان از این کشور بیرون شوند، بخش عمده‌یی از خاک این کشور در تصرف طالبان در خواهد آمد.

روزنامۀ نیویورک تایمز امریکایی امروز (شنبه، هفتم حمل) در گزارشی به نقل از مقام‌های استخباراتی امریکا می‌نویسد که خروج زودهنگام از افغانستان دریچه‌یی را برای بازسازی قدرت القاعده در این کشور باز خواهد کرد.

به نقل از این گزارش، یک ارزیابی محرمانۀ استخبارات امریکا نشان می‌دهد که خروج شتاب‌زدۀ نیروهای خارجی از افغانستان به دو گروه مهم تروریستی (داعش و القاعده) فرصت خواهد داد که قدرت از دست رفتۀ‌شان را در این کشور باز یابند.

این مقام‌های استخباراتی امریکا که از آنان در این گزارش نام‌ برده نشده است، خاطرنشان می‌سازند که طالبان نیز از خروج زودهنگام نیروهای خارجی برای تسلط بر ساحات بیشتری از خاک افغانستان استفاده خواهند کرد.

این در حالی است که جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا به تازه‌گی خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تا اوایل ماه «می» سال روان میلادی را از نظر تخنیکی ناممکن توصیف کرده است. آقای بایدن اما یادآور شده است که به احتمال زیاد نیروهای امریکایی تا سال آیندۀ میلادی به صورت کامل افغانستان را ترک خواهند کرد.

این اظهارات جوبایدن با مخالفت طالبان روبه‌رو شده است. این گروه موقف اخیر بایدن در پیوند به مسألۀ خروج نیروهای خارجی از افغانستان را مبهم توصیف کرده و از واشنگتن می‌خواهد که نیروهای خود را طبق توافق‌نامۀ صلح دوحه از افغانستان بیرون کند.