آتش بس

استقبال مقام‌های خارجی از اعلام آتش‌بس سه روزه در افغانستان

neshananews

29 July 2020

اعلام آتش‌بس سه روزه بین گروه طالبان و حکومت افغانستان در آستانۀ آغاز مذاکرات مستقیم ظاهراً با استقبال گسترده‌یی مواجه شده است. زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان، راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در کابل، جنرال سکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و حمایت قاطع در افغانستان و دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد (یوناما) از اعلام آتش‌بس موقت میان طالبان و حکومت افغانستان در روزهای عید «قربان» استقبال می‌کنند.

آقای خلیل‌زاد بامداد امروز (چهارشنبه، هشتم اسد) در توییتی نوشته است که امیدوار است عید پیش‌رو مردم افغانستان را یک گام دیگر به یک صلح پایدار نزدیک‌تر بسازد. همچنان راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در کابل در توییتی با استقبال از این آتش‌بس نوشته است: «شهروندان افغانستان شایستۀ برگزاری روزهای رخصتی در فضای صلح‌آمیز هستند و من مشتاقانه منتظر هستم که هر دو طرف تعهدات‌شان را عملی کنند و هرچه زودتر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را آغاز کنند.»

همزمان با این، نیروهایی حمایت قاطع در افغانستان (ناتو) نیز از اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی طالبان و حکومت افغانستان، استقبال می‌کند. ناتو در پیامی در توییترش «آتش‌بس» را گام مهم در روند صلح افغانستان خوانده و می‌گوید که این آتش‌بس باید منجر به آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شود.

افزون بر این، دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز با نشر اعلامیه‌یی خاطرنشان می‌سازد که آزادی بیش‌تر زندانیان و کاهش خشونت اکنون باید راه را برای آغاز سریع مذاکرات بین‌الافغانی هموار کند.

این در حالی است که گروه طالبان سه روز عید را آتش‌بس اعلام کرده‌اند. رهبری این گروه در اعلامیه‌یی به جنگ‌جویانش دستور داده است که در روزهای عید از انجام حمله‌های تهاجمی و نبرد با نیروهای نظامی کشور خودداری کنند. پس از این، ارگ ریاست جمهوری نیز با استقبال از این اعلام طالبان، می‌گوید که نیروهای نظامی کشور نیز در سه روز عید اصول آتش‌بس را رعایت خواهند کرد.