وزارت خارجه

استقبال وزارت خارجه از موقف ناتو؛ طالبان به تعهدات خود در روند صلح عمل نکرده‌اند

neshananews

17 February 2021

وزارت امور خارجۀ کشور از موقف ناتو مبنی بر دوام حضور نیروهای خارجی تا بهبود شرایط امنیتی در افغانستان و درخواست این سازمان از طالبان مبنی بر کاهش خشونت‌ها استقبال می‌کند.

این وزارت امروز (چهارشنبه، 29 دلو) با نشر خبرنامه‌یی ضمن استقبال از موقف تازۀ ناتو، می‌نویسد که طالبان باید خشونت‌ها را در کشور کاهش دهند. این خبرنامه می‌افزاید که قطع روابط طالبان با گروه‌های تروریستی و تمرکز به گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی برای یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ در کشور بخش دیگری از تعهدات طالبان در روند صلح است که این گروه باید به آن عمل کند.

بر اساس این اعلامیه، طالبان از سوی ناتو در حالی به اجرای تعهدات خود در روند صلح فراخوانده می‌شود که این گروه تاکنون به تعهدات خود طبق موافقت‌نامۀ دوحه عمل نکرده است. در خبرنامۀ وزارت خارجه آمده است که باوجود اقدام‌های سازندۀ دولت افغانستان در روند صلح، طالبان خشونت‌ها را افزایش داده و روابط خود با گروه‌های تروریستی را تاکنون قطع نکرده‌اند.

وزارت خارجه مشروط شدن خروج نیروهای خارجی به بهبود شرایط در افغانستان را موجب پیشرفت در روند جاری صلح و حفظ ارزش‌های نوزده ساله در افغانستان عنوان می‌کند.

این در حالی است که دبیر کل ناتو روز گذشته پیش از برگزاری نشست وزیران دفاع این سازمان در مورد حضور نیروهای ناتو در افغانستان و عراق اعلام کرده است که خروج ناتو از افغانستان وابسته به شرایط خواهد بود.