ینس استولنبرگ

استولتنبرگ: طالبان باید حمایت خود را از تروریستان بین‌المللی قطع کنند

neshananews

23 March 2021

ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که طالبان باید برای تأمین صلح پایدار در افغانستان حمایت خود را از تروریستان بین‌المللی قطع کنند.

آقای استولتنبرگ امروز (سه‌شنبه، سوم حوت) در یک نشست خبری در مقر ناتو در بروکسل می‌گوید که اعضای ناتو می‌خواهند مطمین شوند که افغانستان دوباره به پایگاه هراس‌افگنان بدل نخواهد شد. او می‌افزاید که گفت‌وگوهای جاری صلح در افغانستان بهترین فرصتی برای تأمین صلح در این کشور است، اما خطر دوام حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان تاکنون برطرف نشده است.

دبیر کل ناتو از گروه طالبان می‌خواهد که برای موفقیت روند صلح حمایت خود از تروریستان بین‌المللی قطع کند. او همچنان دخیل شدن همۀ بازیگران منطقه‌یی در روند صلح افغانستان و جلب حمایت این بازیگران از این روند را برای موفقیت روند صلح در کشور ضروری می‌داند.

ینس استولتنبرگ یادآور می‌شود که ناتو از تلاش‌های امریکا برای پایان جنگ در افغانستان حمایت می‌کند و تصمیم جامعۀ جهانی مبنی بر خروج بیش از ده هزار نیروی خارجی از این کشور نیز در مشورت با همۀ شرکای ناتو اتخاذ خواهد شد.

دبیر کل ناتو خاطرنشان می‌سازد که کشورهای عضو ناتو در هماهنگی با ایالات متحدۀ امریکا در افغانستان حضور یافته‌اند و در هماهنگی با این کشور افغانستان را ترک خواهند کرد. اما به بیان او، ناتو اجازه نمی‌دهد که افغانستان دوباره به پایگاه هراس‌افگنان بین‌المللی بدل شود.

این در حالی است که همزمان آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا نیز حصول اطمینان از بدل نشدن افغانستان به پایگاه‌ تروریسم را مهم‌ترین اولویت واشنگتن در افغانستان خوانده است.