اسمعیل خان

اسماعیل خان: اگر در نظام آینده به مجاهدین سهم داده نشود، روند صلح به موفقیت نمی‌رسد

neshananews

22 March 2021

محمد اسماعیل خان از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی در حوزۀ غرب می‌گوید اگر به مجاهدین و مقاومت‌گران در نظام آینده سهم قناعت‌بخش داده نشود، روند صلح به موفقیت نخواهد رسید.

اسماعیل خان امروز (دوشنبه، دوم حمل) در یک نشست خبری در هرات حضور فعال و دادن سهم مناسبی برای مجاهدین و چهره‌های شاخص گروه‌هایی که در مقابل طالبان جنگیده‌اند را از عوامل موفقیت روند صلح یاد می‌کند.

آقای خان می‌افزاید که در چوکات طرح صلح امریکا، قدرت در نظام آینده با تقسیم 50 درصدی بین دولت و طالبان در نظر گرفته شده است. او خاطرنشان می‌سازد: «در پیوند به این طرح صلح به خلیل‌زاد گفتم، اگر به مجاهدین و مقاومت‌گران در ساختار آینده سهمی در نظر گرفته نشود، روند صلح به نتیجه نمی‌رسد.»

این رهبر پیشین جهادی یاد آور می‌شود که مجاهدین به ویژه حزب جمعیت اسلامی مهم‌ترین گروه درگیری در برابر طالبان پیش از حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بوده و این حزب یک طرف اصلی جنگ افغانستان است.

به گفتۀ او، سهم قابل قبول برای مجاهدین و حزب جمعیت در نشست انقره و ساختاری که احتمالاً پس از این نشست در کشور ایجاد خواهد شد، باید در نظر گرفته شود.

بر اساس طرح صلح وزارت خارجۀ امریکا یک نشست بزرگ بین‌المللی با اشتراک رهبران ارشد دولت و طالبان تا یک هفتۀ دیگری در انقرۀ ترکیه برگزار خواهد شد. قرار است در این نشست سنگ‌بنای یک حکومت مشارکتی بین دولت و طالبان گذاشته شود. اما حکومت افغانستان با چنین ساختارسیاسی مخالف کرده است.

اجلاس هفتۀ پیش منسوب به حزب جمعیت، فاقد معیارهای کنگرۀ حزبی بود

اسماعیل خان همچنان اجلاس هفتۀ پیش مجمع عمومی حزب جمعیت اسلامی را فاقد معیارهای کنگرۀ حزبی می‌خوانده و می‌گوید که این اجلاس بدون مشوره با بزرگان این حزب برگزار شده بود.

او می‌افزاید که اعضای این اجلاس بنابر رفاقت‌های شخصی در این نشست اشتراک کرده بودند. به بیان اسماعیل خان، انتخابات برای گزینش رهبر جمعیت در این اجلاس نیز کاملاً تقلبی و ساخته‌گی بود.

اسماعیل خان علاوه می‌کند که برای جلوگیری از برگزاری این اجلاس تلاش‌های گسترده‌یی به خرج داد، اما به نتیجه نرسید.

گفتنی است که روز پنج‌شنبه هفتۀ گذشته (28 حوت) حزب جمعیت اسلامی شاخۀ سید عنایت‌الله شاداب به ابتکار عطا محمد نور، رییس اجرایی این حزب اجلاسی را زیر نام مجمع عمومی حزب جمعیت اسلامی در کابل برگزار کرد.

این نشست با درگیری‌ مسلحانه میان اعضای حزب جمعیت آغاز شد. این نشست با گزینش عطا محمد نور به عنوان رهبر حزب جمعیت اسلامی به پایان رسید.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت و احمد ضیا مسعود، معاون این حزب برگزاری اجلاس یادشده را «کودتای سفید» توصیف کرده و اعلام کردند که این اجلاس ربطی به حزب جمعیت اسلامی ندارد.