غنی

اشرف غنی: همۀ موانع و بهانه‌های موجود فرا راه آغاز مذاکرات مستقیم را برداشتیم

neshananews

20 August 2020

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور کشور می‌گوید که دولت افغانستان برای دست‌یابی به صلح پایدار و برای آغاز مذاکرات مستقیم میان هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت با گروه طالبان، همۀ موانع و بهانه‌های احتمالی را برداشته است.

آقای غنی امروز (پنج‌شنبه، ۳۰ اسد) در یک پیام تصویری به مناسبت صدویکمین سال‌روز استرداد استقلال کشور، می‌گوید: «ما بانی صلح هستیم و برای دست‌یابی به صلح باعزت و پایدار و آغاز مذاکرات هیأت دولت با طالبان، تمام موانع و بهانه‌ها را دور کرده‌ایم.» رییس‌جمهور می‌افزاید: «ما برای برقراری صلحی تلاش می‌کنیم که در آن جوانان ما برای ساختن وطن خود مصروف باشند؛ نه ابزار دست دیگران.»

آقای غنی رهایی زندانیان طالبان و برگزاری لویه‌جرگۀ مشورتی صلح را ارادۀ جدی حکومت، اوج تلاش‌ها و برداشتن اقدامات عملی برای برقراری صلح یاد می‌کند. رییس‌جمهور غنی در این پیام تصویری خاطرنشان می‌سازد: «ما رسیدن به صلح را رسالت و مسوولیت خود می‌دانیم و به همین خاطر ما بارها از طالبان خواسته‌ایم که آتش‌بس ‌دایمی را بپذیرند و فوراً مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان را آغاز کنند.»

آقای غنی در حالی این اظهارات را بیان می‌کند که گروه طالبان تکمیل شدن روند رهایی ۴۰۰ زندانی‌شان را پیش شرط آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان قرار داده‌اند. تاکنون 80 زندانی طالبان طبق این فهرست رها شده‌اند. دولت افغانستان اما به دلیل اعتراض فرانسه و آسترالیا در مورد رهایی شماری از این جنگ‌جویان طالبان، روند رهایی 320 زندانی دیگر گروه طالبان را متوقف کرده است. ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که گروه طالبان نیز شماری از اسیران نیروهای امنیتی را رها نکرده‌اند و این رها نشدن شماری از اسیران نیروهای امنیتی نیز یکی از دلایل دیگری برای آغاز نشدن مذاکرات مستقیم بوده می‌تواند.