WhatsApp Image 2020-05-16 at 10.52.55 AM

اعتصاب ‌کاری در شفاخانۀ ویژۀ بیماران «کووید ۱۹» هرات

عاطفه غفوری

16 May 2020

حدود پنجاه تن از داکتران و کارکنان شفاخانۀ «شیدایی» در هرات به دلیل تأخیر در پرداخت معاش ماهانۀ‌شان اعتصاب کاری کرده‌اند. این شفاخانه، بزرگ‌ترین مرکز نگه‌داری بیماران آلوده به ویروس کرونا در ولایت هرات است. داکتران و کارمندان خدماتی این مرکز صحی می‌گویند که از آغاز شیوع ویروس کرونا و ثبت نخستین واقعۀ مثبت این ویروس در کشور تاکنون معاش دریافت نکرده‌اند.

کارمندان این شفاخانه که امروز (شنبه، 27 ثور) اعتصاب کاری را آغاز کرده‌اند، می‌گویند، تا زمانی که معاش آنان پرداخته نشود، دست به فعالیت نخواهند زد. ولی‌احمد شیرزاد، یکی از اعتصاب‌کننده‌گان در شفاخانۀ «شیدایی» می‌گوید با توجه به فرارسیدن عید فطر، بیش از هر زمان دیگر نیاز به دریافت معاش دارد و در نبود معاش، نمی‌تواند نیازهای اولیۀ خانواده‌اش را در آستانۀ عید فراهم کند. همچنان محمد، کارمندان این شفاخانه می‌گوید که علی‌رغم اعتراض‌های مکرر داکتران و کارمندان صحی این شفاخانه تاکنون معاش آنان پرداخته نشده است.

این درحالی است که نخستین واقعۀ مثبت ویروس کرونا در کشور در پنجم ماه حوت ثبت شد. اکنون که نزدیک به سه ماه از شیوع این ویروس در کشور می‌گذرد، وزارت صحت عامۀ کشور معاش کادر صحی ولایت هرات را نپرداخته است.

اعتصاب کاری داکتران و کارمندان شفاخانۀ شیدایی هرات معروف به شفاخانۀ «کووید ۱۹» در حالی آغاز شده است که ریاست صحت عامۀ این ولایت از تلاش گسترده برای پرداخت معاش این افراد خبر می‌دهد. محمد رفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت عامۀ هرات ضمن تأیید چالش‌های موجود در پرداخت معاش این کارمندان صحی، می‌گوید کاغذپرانی‌های اداری و نیاز به تعدیل برخی از کُدهای برداشت پول، دلیل تأخیر در این روند است. او می‌افزاید که در حال حاضر بودجۀ کافی در اختیار ریاست صحت عامۀ هرات قرار گرفته است تا معاش کارمندان را پرداخت کنند، اما نیاز است برخی از چالش‌های موجود در روند برداشت پول، برطرف شوند. به گفتۀ آقای شیرزی، ادارۀ صحت عامۀ هرات هم اکنون در حال رایزنی و گفت‌وگو با والی و ادارۀ مستوفیت این ولایت است که با تعدیل برخی از کودهای تعیین شده، دست‌رسی و زمینۀ برداشت از این پول میسر شود. سخنگوی ریاست صحت عامۀ هرات خاطرنشان می‌سازد که این معضل تا چند روز آینده به صورت کامل برطرف خواهد شد.

هم اکنون در شفاخانه «کووید ۱۹» شیدایی هرات، ۵۵ بیمار مبتلا به ویروس کرونا بستری هستند. به صورت معمول بیمارانی به این مرکز صحی منتقل می‌شوند که از وضعیت صحی نامناسبی برخوردار‌ باشند. خانواده‌های این بیماران نگران‌اند که در صورت ادامۀ اعتصاب کارمندان این شفاخانه، سلامت بیماران‌شان بیش از پیش با خطر مواجه شود.

بر اساس آمارهای ریاست صحت عامۀ هرات، هم اکنون یک‌هزار و 67 بیمار مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت شناسایی شده‌اند.