تلفات ملکی

اعلامیۀ مشترک امریکا، ناتو و اتحادیه اروپا: طالبان حمله‌های هدف‌مند و کشتار غیرنظامیان را متوقف کنند

neshananews

08 May 2021

نماینده‌گان ایالات متحدۀ امریکا، اتحادیۀ اروپا، سازمان ناتو، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ناروی با نشر اعلامیۀ مشترکی از طالبان می‌خواهند که حمله‌های هدف‌مند را در افغانستان متوقف کنند و از تخریب تأسیسات عامه و حمله بر مناطق رهایشی دست بردارند.

نماینده‌گان ویژۀ این کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در یک اعلامیۀ مشترکی که بامداد امروز (شنبه، هژدهم ثور) منتشر شد بر کاهش خشونت‌ها در افغانستان تأکید می‌کنند. در این اعلامیۀ مشترک آمده است که برای پیشرفت در روند صلح نیاز است تا خشونت‌های جاری در افغانستان که بیشتر از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد، کاهش یابد.

در این اعلامیه به حمله‌های طالبان علیه نیروهای ارتش ملی افغانستان اشاره شده است. نماینده‌گان ویژۀ این کشورها تأکید می‌کنند که طالبان عملیات بهاری خود را به گونۀ اعلام ناشده‌یی آغاز کرده‌اند و نیاز است این عملیات در آستانۀ توافق صلح در این کشور متوقف شود.

این اعلامیه همچنان از طالبان می‌خواهد که از راه‌اندازی حمله‌های نظامی بر مناطق رهایشی خودداری کنند، از تخریب تأسیسات عامه دست بردارند و حمله‌های هدف‌مند خود علیه خبرنگاران، فعالان جامعۀ مدنی و کارمندان محاکم را نیز متوقف کنند.

نماینده‌گان این کشورها حمایت خود را از روند جاری صلح افغانستان اعلام کرده و با قدردانی از کشورهای قطر و ترکیه برای میزبانی از نشست‌های صلح افغانستان از دولت افغانستان و گروه طالبان می‌خواهند که برای دست‌یابی به یک توافق جامع سیاسی برای پایان جنگ در این کشور در نشست استانبول اشتراک کنند.

نشست استانبول قرار بود چهارده روز پیش در ترکیه برگزار شود، اما بنابر عدم اشتراک طالبان به تعویق افتاده است. مسألۀ اشتراک یا عدم اشتراک طالبان در این نشست تاکنون مشخص نشده است.