حمله های ارتش

افزایش حمله‌های هوایی ارتش بر مواضع طالبان در فاریاب و سرپل

محمدجان آریا

31 August 2020

بر اساس گزارش‌هایی که از نشانی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور نشر شده است، در ۲۴ ساعت گذشته سه حملۀ هوایی بر مواضع و گردهمایی‌های جنگ‌جویان طالبان در ولایت‌ فاریاب و یک حملۀ هوایی دیگر در ولایت سرپل صورت گرفته است. به گفتۀ مسوولان ارتش در شمال کشور، در این چهار حملۀ هوایی، دست‌کم ۴۳ جنگ‌جوی طالبان کشته شده و ۱۵ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز (دوشنبه ، دهم سنبله) در صحبت با خبرگزاری نشانه می‌گوید که محل تجمع گروه طالبان در ولسوالی‌های قیصار، دولت‌آباد و قرمقول ولایت فاریاب آماج حملۀ هوایی ارتش قرار گرفته است. به گفتۀ او، یک قرارگاه و ذخیره‌گاه مهمات جنگی طالبان نیز در روستای «کته‌قلعه» در ولسوالی سوزمه‌قلعۀ ولایت سرپل آماج حملۀ هوایی قرار گرفته است.

آقای رضایی می‌افزاید که در نتیجۀ این حمله‌های هوایی یک ذخیره‌گاه مهمات جنگی، شش میل کلاشینکوف، دو هزار فیر مرمی و ۷۰ کیلوگرام مواد منفجرۀ جنگ‌جویان طالبان نابود شده است. سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین خاطرنشان می‌سازد که یک ساختمان دادگاه جنگ‌جویان طالب نیز در ولایت سرپل مورد حملۀ هوایی ارتش قرار گرفته است.

افزون بر این همه، مسوولان ارتش می‌گویند که یک روستای مهم و استراتژیک زیر نام «غذاری» نیز در ولسوالی خواجه‌سبزپوش ولایت فاریاب، پس از دو نیم سال به کنترل دولت درآمده است. به سخن آقای رضایی، این روستا محل بودوباش دایمی جنگ‌جویان طالبان بوده است. سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین توضیح می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته به نیروهای امنیتی و دفاعی تلفاتی وارد نشده است.

گروه طالبان تاکنون در این پیوند به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.

این همه در حالی است که نزدیک به دو هفته می‌شود که عملیات پاک‌سازی شاهراه نمبر یک فاریاب – جوزجان از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور زیر نام «شاهین ۱۱۷» آغاز شده است.