رسانه ها

افغانستان امسال دومین کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران شناخته شد

neshananews

23 December 2020

کمیتۀ جهانی حفاظت از خبرنگاران اعلام کرده است که افغانستان امسال پس از مکزیک دومین کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران بوده است.

این کمیته امروز (چهارشنبه، سوم جدی) با نشر گزارش سالانه‌اش در مورد تلفات خبرنگاران در سطح جهان اعلام کرده است که  دست‌کم شش خبرنگار در جریان سال روان میلادی در افغانستان کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش، بیشتر این خبرنگاران در حمله‌هایی جان باخته‌اند که به گونۀ مستقیم علیه خبرنگاران راه‌اندازی شده است. بر اساس گزارش کمیتۀ حفاظت از خبرنگاران، افغانستان امسال پس از مکزیک دومین کشور مرگ‌بار برای خبرنگاران بوده است.

بر اساس گزارش این کمیته، در مجموع حدود 30 خبرنگار در سطح جهان در جریان امسال جان باخته‌اند. بیش‌ترین میزان این خبرنگاران در مکزیک، افغانستان، فلیپین و سوریه کشته شده‌اند.

گزارش این کمیته می‌فزاید که تلفات خبرنگاران در جریان امسال نسبت به سال گذشته صد درصد افزایش یافته است. بر اساس آمار این نهاد، در سال گذشتۀ میلادی تنها 10 خبرنگار در سطح جهان در رویدادهای مختلف جان باخته بودند.

گفتنی است که تلفات خبرنگاران در افغانستان در سال‌های اخیر پیوسته در حال افزایش است. بر اساس آمار نهادهای محافظت از خبرنگاران در کشور، بیش از 120 خبرنگار در جریان یک‌ونیم دهۀ گذشته در کشور جان باخته‌اند.