ترکیه و افغانستان

افغانستان و ترکیه تفاهم‌نامۀ همکاری را در بخش کشاورزی و مالداری امضا کردند

neshananews

09 March 2021

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری کشور اعلام کرده است که این نهاد تفاهم‌نامۀ همکاری را در زمینۀ کشاورزی و مالداری با وزارت زراعت و جنگل‌داری ترکیه امضا کرده است.

وزارت زراعت امروز (سه‌شنبه، نوزدهم حوت) با نشر خبرنامه‌یی نوشته است که این تفاهم‌نامه در جریان سفر تازۀ انورالحق احدی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری کشور به انقره با بکر پاکدمیرلی، وزیر زراعت و جنگل‌داری ترکیه امضا شده است.

خبرنامه می‌افزاید که بر اساس این تفاهم‌نامه در بخش‌های نباتات، صحت حیوانی و نباتی، نسل‌گیری حیوانی، ماهی‌پروری، میکانیزه شدن زراعت، آبیاری، تحقیقات و آموزش‌های زراعتی میان دو کشور همکاری صورت خواهد گرفت.

این تفاهم‌نامه در ده ماده امضا شده است. به نقل از این خبرنامه، وزیر زراعت ترکیه تعهد کرده است که کشورش همکاری‌های دوامداری را با افغانستان در بخش زراعت و مالداری خواهد داشت.

ترکیه یکی از مهم‌ترین شرکای منطقه‌یی دولت افغانستان به شمار می‌رود. هم‌اکنون شماری از سربازان این کشور در چوکات مأموریت حمایت قاطع سرگرم آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هستند.

ترکیه قرار است در روند صلح افغانستان نیز نقش کلیدی را بر عهده بگیرد. بر اساس طرحی که به تازه‌گی از سوی وزارت خارجۀ امریکا مطرح شده، ترکیه قرار است از یک نشست بزرگی در پیوند به صلح افغانستان که سنگ‌بنای حکومت مشارکتی صلح در جریان آن گذاشته خواهد شد، میزبانی کند.