قرغیزها

اقلیت «قیرغیز» کشور خواهان اشتراک در ساختار شورای عالی مصالحۀ ملی شدند

neshananews

15 December 2020

معاون شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که اقلیت قومی «قیرغیزها» در کشور خواهان اشتراک نماینده‌گان‌شان در مجمع عمومی و جذب جوانان‌شان در ساختار این شورا شده‌اند.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (سه‌شنبه، 25 قوس) در برگۀ فیس‌بوکش نوشته است که نماینده‌گان این اقلیت قومی در دیدار با او این درخواست را مطرح کرده‌اند. آقای فرهمند می‌افزاید که نماینده‌گان این اقلیت قومی حمایت‌شان را از روند صلح اعلام کرده و از رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی می‌خواهند که نماینده‌گان این قوم را در مجمع عمومی این شورا شامل بسازند. همچنان جذب جوانان قیرغیزی در چوکات این شورا از دیگر خواست‌های این اقلیت قومی است.

به نقل از آقای فرهمند، نماینده‌گان قوم قیرغیز همچنان از بی‌توجهی دولت به معیشت این اقلیت قومی در ساحۀ دورافتادۀ «پامیر» در ولایت بدخشان شکایت کرده و خواهان دسترسی به خدمات صحی و آموزش شده‌اند. به گفتۀ آنان، مردم قرغیز به خدمات صحی و آموزشی دسترسی ندارند.

این اقلیت قومی از حکومت می‌خواهند که ضمن ایجاد مرکزهای صحی و آموزشی در پامیر بدخشان، نماینده‌گان این اقلیت قومی را در مجلس سنای کشور نیز شامل بسازد. اقلیت قومی قیرغیز در ولسوالی پامیر ولایت بدخشان زنده‌گی می‌کنند. تنها مجرای کسب درآمد این اقلیت قومی را دامداری شکل می‌دهد. بر اساس گزارش‌ها، قیرغیزهای افغانستان به خدمات صحی و آموزشی دسترسی ندارند و مرگ‌و‌میر زنان باردار و نوزادان در این منطقه، خطر انقراض این اقلیت قومی را شدت بخشیده است.