شورای عالی مصالحه ملی

امریکا از نهایی شدن تشکیل شورای عالی مصالحۀ ملی استقبال می‌کند

neshananews

06 December 2020

ایالات متحدۀ امریکا با استقبال از نهایی شدن تشکیل شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان، این شورا را در بسیج حمایت عمومی از روند صلح موثر می‌خواند.

وزارت خارجۀ امریکا بامداد امروز (یک‌شنبه، شانزدهم قوس) در اعلامیه‌یی آورده است که رهبران سیاسی افغانستان در چوکات کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی در حمایت از روند صلح در این کشور بسیج شده‌اند.

اعلامیه می‌افزاید که شورای عالی مصالحۀ ملی با شمولیت طیف بزرگی از رهبران سیاسی به مرجع مقتدر و با صلاحیتی در حمایت از هیأت مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان تبدیل شده است. بر اساس این اعلامیه، مشوره‌ها و تصمیم‌های این شورا در مرحلۀ جاری صلح که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و طالبان برای ترسیم یک نقشۀ راه سیاسی و آتش‌بس پایدار در افغانستان آماده‌گی می‌گیرند، اثرگذار خواهد بود.

گفتنی است که کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی بیشتر رهبران سیاسی کشور را شامل می‌شود، پس از حدود نُه ماه، دیروز شکل گرفت. پس از شکل‌گیری این کمیته، شورای عالی مصالحۀ ملی قرار است نشست‌های مشورتی و رأی‌زنی‌ها را پیرامون صلح ادامه دهد.

شماری از چهره‌های سیاسی از جمله گلبدین حکمتیار رییس حزب اسلامی، صلاح‌الدین ربانی رییس حزب جمعیت اسلامی و احمد ضیا مسعود معاون پیشین ریاست جمهوری از شامل شدن در تشکیل این شورا سر باز زده‌اند. شمار دیگری از جمله رحمت‌الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی و سید اسحاق گیلانی از چهره‌های سیاسی مدعی هستند که از شمولیت آنان در کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی ممانعت صورت گرفته است.

با وجود این‌، قرار است شورای عالی مصالحۀ ملی تصمیم‌های مهمی در پیوند به صلح را اتخاذ کرده و به عقبۀ حمایتی مهم هیأت مذاکراتی صلح دولت افغانستان که هم‌اکنون سرگرم گفت‌وگو با طالبان است، تبدیل شود.