خلیل زاد

امریکا حمله بر کارمندان دادستانی کل را تقبیح کرد

neshananews

23 June 2020

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که کشورش حمله بر کارمندان دادستانی کل افغانستان و سایر اعضای هیأتی که رهایی زندانیان طالبان را تسهیل می‌کنند، به شدت تقبیح می‌کند.

آقای خلیل‌زاد بامداد امروز (سه‌شنبه، سوم سرطان) در یک پیام توییتری با ابراز تسلیت به خانواده‌های پنج کارمند دادستانی کل که دیروز در ده سبز کابل تیرباران شدند، خواهان تلاش‌های گسترده برای شناسایی و تطبیق عدالت بالای عاملان این رویداد شده است. نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان بدون اشاره به کدام گروه و یا جناح مشخص، تأکید می‌ورزد: «مخربین داخلی و خارجی» سعی دارند تا روند صلح افغانستان را «مختل و به تأخیر» بیندازند.

آقای خلیل‌زاد همچنان خاطرنشان می‌سازد: «هر دو جانب باید هراس نکنند و برای رسیدن به مذاکرات بین‌الافغانی، جايی ‌که بر یک آتش‌بس جامع و توافق سیاسی مذاکره شده می‌تواند، هرچه زودتر گام‌های ضروری را بردارند.»

این درحالی است که جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل در صحبت با خبرگزاری نشانه گفته است که پنج کارمند این نهاد که در توقیف‌گاه بگرام وظیفه داشتند، بامداد دیروز (دوشنبه، دوم سرطان) هنگام رفتن به وظیفه در مسیر راه از سوی افراد ناشناس تیرباران شده‌اند. این رویداد حوالی ساعت ۸:۳۰ بامداد در منطقۀ «ده‌سبز» کابل اتفاق افتاده است.

مسوولان دادستانی کل ضمن تقبیح  این رویداد از ارگان‌های کشفی و امنیتی می‌خواهند که عاملان این رویداد را شناسایی و به پنجۀ قانون بسپارند. سخنگوی دادستانی کل با اشاره بر این‌که کارمندان این اداره بی‌طرف و غیر سیاسی هستند، خاطرنشان ساخته است که حمله بر کارمندان داستانی، حمله بر عدالت و انسانیت است. تاکنون اما فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را بر دوش نگرفته است.