محسن المصری

امنیت ملی: فرد شماره دوم «شبکۀ القاعده» در غزنی کشته شده است

neshananews

25 October 2020

ریاست عمومی امنیت ملی کشور اعلام کرده است که محسن المصری، فرد شماره دوم و فرمانده بخش شبه‌ قارۀ هند شبکۀ القاعده در ولایت غزنی کشته شده است.

این ریاست با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که این عضو بلندپایۀ شبکۀ القاعده شام دیروز(شنبه، سوم عقرب) در یک عملیات نیروهای ویژۀ امنیت ملی در ولسوالی اندر ولایت غزنی کشته شده است. خبرنامه می‌افزاید که یکی از دست‌یاران آقای المصری که رابط او با گروه طالبان بوده است نیز از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده است.

در همین حال، مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله کشته شدن این عضو کلیدی شبکۀ القاعده در ولایت غزنی را بیان‌گر دوام روابط نزدیک میان گروه طالبان و شبکۀ القاعده می‌خواند. آقای اندرابی می‌گوید که این موضوع نشان می‌دهد که طالبان تاکنون روابط خود را با القاعده قطع نکرده و به گونۀ مشترک با این شبکه در برابر نیروهای نظامی کشور به عملیات‌های خود ادامه می‌دهند. آقای اندرابی خاطرنشان می‌سازد که طالبان در مورد قطع روابط خود با القاعده به طرف‌های مختلف دروغ می‌گویند.

فرد شماره دوم شبکۀ القاعدۀ در حالی در ولایت غزنی کشته شده است که طالبان در موافقت‌نامۀ صلح با ایالات متحدۀ امریکا تعهد سپرده است که برای گروه‌های تروریستی دیگر اجازۀ فعالیت در خاک افغانستان را نخواهند داد. این گروه همچنان تعهد سپرده است که روابط‌ شان را با شبکۀ القاعده قطع کرده‌اند.