ریاست امنیت ملی

امنیت ملی: یکی از رهبران شبکۀ القاعده طی یک عملیات خاص در فراه کشته شده است

neshananews

10 November 2020

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، اعلام کرده است که محمد حنیف، مشهور به عبدالله یکی از رهبران شبکۀ القاعده برای شبه قارۀ هند در یک عملیات نیروهای خاص این نهاد در فراه کشته شده است.

این ریاست امروز(سه‌شنبه، بیستم عقرب) با نشر یک اعلامیه می‌گوید، این رهبر شبکۀ القاعده که باشندۀ اصلی شهر کراچی پاکستان است در عملیات نیروهای خاص امنیت ملی، در ولسوالی بکواۀ ولایت فراه کشته شده است. اعلامیه می افزاید که دراین عملیات دو زن پاکستانی که این رهبر شبکه القاعده را همراهی می‌کردند نیز بازداشت شده‌اند.

ریاست امنیت ملی افغانستان در این اعلامیه خاطر نشان می‌سازد که این تروریست پاکستانی قبلا عضو گروه طالبان بوده و از سال 2010 به این سو به عضویت شبکه القاعده درآمده است.  معلومات این ریاست می افزاید که نام‌برده روابط نزدیک با گروه طالبان داشته و به کمک جنگجویان این گروه بین ولایت‌های فراه، نیمروز و هلمند در حرکت بوده است.

بر اساس معلومات امنیت ملی افغانستان این رهبر شبکه القاعده در راه اندازی حملات انفجاری و موتر بمب با جنگجویان طالبان همکاری داشته است.

این در حالی است که گروه طالبان در توافقنامۀ صلح دوحه به ایالات متحده امریکا تعهد کرده که روابط خود با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده را قطع خواهند کرد. با وجود این تعهد، در جریان ماه‌های اخیر چندین فرمانده و عضو بلند پایۀ شبکه القاعده درافغانستان کشته شده است.

مسوولان نهادهای امنیتی افغانستان می‌گویند که حضور اعضای بلند پایۀ شبکه القاهده نشان می‌دهد که طالبان در پروسۀ صلح صادقانه برخورد نکرده و در تلاش فریب جامعۀ جهانی هستند.