فوزیه کوفی

انتقاد فوزیه کوفی از کمبود حضور زنان در تشکیل هیأت اعزامی دولت به مسکو

neshananews

17 March 2021

فوزیه کوفی، عضو هیأت مذاکره‌کنندۀ دولت از کمبود حضور زنان در چوکات هیأت اعزامی دولت افغانستان به مسکو انتقاد می‌کند و می‌گوید که حضور معنادار زنان باید در همۀ نشست‌های مرتبط به صلح رعایت شود.

خانم کوفی امروز (چهارشنبه، 27 حوت) در برگۀ تویترش نوشته است که مشارکت زنان در نشست‌های صلح و تأمین حقوق زنان در ساختار دولت پس از توافق احتمالی صلح از شرایط اصلی موفقیت این روند است.

خانم کوفی می‌افزاید که زنان در افغانستان بزرگ‌ترین قربانی خشونت بوده‌اند و نباید این قشر در روند صلح نیز قربانی شوند. به گفتۀ او، اگر حضور زنان و نسل جدید افغانستان که در جریان بیست سال گذشته به دستاوردهای قابل توجهی دست یافته‌اند در نشست‌های صلح نادیده گرفته شود، روند صلح به نتیجه نخواهد رسید.

این عضو هیأت مذاکراتی دولت خاطرنشان می‌سازد که دولت افغانستان، شورای عالی مصالحۀ ملی و جامعۀ جهانی باید زمینۀ حضور معنادار و واقعی زنان را در نشست‌های صلح فراهم بسازد. او از کشورهای منطقه نیز می‌خواهد که ضرورت حضور زنان در نشست‌های صلح را نادیده نگیرند.

این در حالی است که در چوکات هیأت اعزامی دولت افغانستان به مسکو تنها حبیبه سرابی، عضو هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح دولت شامل است. کمبود حضور زنان در چوکات این هیأت انتقادهای گسترده‌یی را میان فعالان جامعۀ مدنی و نهادهای حامی حقوق زنان برانگیخته است.

نشست مسکو در پیوند به صلح افغانستان قرار است فردا در روسیه برگزار شود. در این نشست نماینده‌گان دولت افغانستان، گروه طالبان، کشورهای منطقه و امریکا حضور خواهند داشت.