ادارۀ خط آهن

انتقال کالاهای بازرگانی از طریق خط‌ آهن حدود 30 درصد افزایش یافته است

neshananews

25 January 2021

ادارۀ خط آهن کشور اعلام کرده است که در سال 2020 میلادی انتقال کالاهای بازرگانی از طریق خط آهن حدود 30 درصد نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

یما شمس، رییس ادارۀ خط آهن امروز (دوشنبه، ششم دلو) در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که بیش از 4 میلیون و 452 هزار تُن کالای بازرگانی در جریان سال 2020 میلادی از طریق سه مسیر خط آهن در شمال و غرب کشور جابه‌جا شده است.

آقای شمس می‌افزاید که این رقم از جابه‌جایی کالاهای بازرگانی از مسیر خط آهن در جریان سال 2020 میلادی نسبت به سال 2019 حدود 30 درصد افزایش را نشان می‌دهد. به گفتۀ او، بیش از 3 میلیون و 400 هزار تُن کالای بازرگانی در سال گذشتۀ میلادی از طریق خط آهن در مرزهای کشور جابه‌جا شده بود.

رییس ادارۀ خط آهن کشور خاطرنشان می‌سازد که افزایش انتقال کالاهای بازرگانی با استفاده از خط آهن توانسته عواید دولت را در این بخش افزایش دهد. به سخن آقای شمس، ادارۀ خط آهن در جریان سال 2020 میلادی بیش از 3 میلیارد و 376 میلیون افغانی درآمده داشته است. به بیان او، این رقم افزایش قابل توجهی را نسبت به عواید سال گذشته نشان می‌دهد.

این در حالی است که دو مسیر جدید خط آهن شامل خواف – هرات و آقینه – اندخوی که افغانستان را با کشورهای ایران و ترکمنستان وصل می‌سازد، در ماه‌ گذشته گشایش یافت. مسوولان خط آهن می‌گویند که دولت در نظر دارد تا شبکه‌های خط آهن را در کشور توسعه دهد.