معدن ذخال سنگ

انفجار در معدن ذغال‌سنگ در بغلان چهار کشته برجای گذاشت

neshananews

28 December 2020

مسوولان محلی در ولسوالی «تاله و برفک» ولایت بغلان تأیید می‌کنند که انفجاری در یکی از معدن‌های ذغال‌سنگ در این ولسوالی جان چهار معدن‌کار را گرفته است.

عبدالاحد، ولسوال تاله و برفک امروز (دوشنبه، هشتم جدی) به خبرگزاری نشانه می‌گوید که این رویداد حوالی ساعت 03:30 پس از چاشت دیروز در معدن ذغال «کفش‌انداز» در روستای برفک از مربوطات ولسوالی تاله و برفک این این ولایت رخ داده است.

ولسوال تاله و برفک می‌افزاید که گاز ذخیره شده در داخل این معدن سبب بروز این انفجار شده است. به سخن او، در نتیجۀ این انفجار چهار تن از معدن‌کارانی که در داخل این معدن مصروف کار بودند، جان باخته‌اند.

عبدالاحد اضافه می‌کند که چهار معدن‌کار دیگر پس از انفجار در این معدن گیرمانده بودند که یکی از آنان نجات یافته و سه تن دیگر آنان هنوزهم در داخل معدن هستند. به گفتۀ ولسوال تاله و برفک، تلاش‌ها برای نجات جان این افراد جریان دارد، اما روشن نیست که آیا این افراد تا حال زنده هستند و یا خیر.

این نخستین باری نیست که انفجار در معدن ذغال‌سنگ از معدن‌چیان قربانی می‌گیرد. همه‌ساله معدن‌های ذغال‌سنگ در ولایت‌های بامیان، بغلان و سمنگان گواه بروز رویدادهای مشابه هستند. کندن‌کاری ‌غیرمعیاری در معدن‌های ذغال‌سنگ که بیشتر به گونۀ غیرقانونی صورت می‌گیرد، مهم‌ترین عامل بروز رویدادهای مرگ‌بار در معدن‌های ذغال‌سنگ گفته می‌شود.