انفجار هرات

انفجار در هرات؛ سه نیروی پولیس کشته و سه تن دیگر زخم برداشتند

عاطفه غفوری

20 June 2020

مسوولان محلی هرات می‌گویند که در نتیجۀ انفجار یک ماین کارگذاری شده از سوی گروه طالبان در این ولایت سه تن از نیروهای امنیتی جان باخته و سه تن دیگر آنان زخمی شده‌اند. این انفجار حوالی ساعت یازده پیش از چاشت امروز (شنبه، ۳۱ جوزا) در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه در مربوطات ولسوالی «کهسان» رخ داده است.

امین‌الله هفت‌بلا، ولسوال کهسان می‌گوید که یک تانک حامل نیروهای امنیتی که سرگرم گشت‌زنی در این شاهراه بود، هدف انفجار ماین کارگذاری شده از سوی طالبان قرار گرفت. به گفتۀ ولسوال کهسان، سه تن از نیروهای امنیتی در این رویداد کشته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند. تانک همراه‌ آنان نیز به شدت آسیب دیده است.

باشنده‌گان محل اما می‌گویند که این تانک پس از آن با انفجار ماین کارگذاری شده در کنار جاده مواجه شده است که تأمین امنیت موتر حامل حمدالله همدرد، رییس ادارۀ گمرک این ولایت را بر عهده داشت. رییس گمرک هرات اما از این رویداد جان سالم به در برده است.

شاهراه هرات – اسلام قلعه از مهم‌ترین شاهرگ‌های اقتصادی کشور است. این بندر بخش بزرگی از واردات افغانستان را از کشور ایران تأمین می‌کند. اما با افزایش حضور نیروهای وابسته به طالبان در این مسیر، رویدادهای امنیتی و آدم‌ربایی در این مسیر بار دیگر افزایش یافته است.